صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدراعظم جاپان مجوز مقابله با تجاوز موشکی کوریای شمالی را صادر کرد

صدراعظم جاپان مجوز مقابله با تجاوز موشکی کوریای شمالی را صادر کرد

صدراعظم جاپان مجوز سرنگونی موشک کوریای شمالی بر فراز خاک جاپان را صادر کرده است. روز جمعه، ۳۰ مارچ، منابع دولتی جاپان گزارش کردند که در جلسه امنیتی هیات دولت به ریاست یوشیهیکو نودا، صدراعظم، مجوز مقابله با موشک کوریای شمالی در صورت تجاوز به حریم فضایی جاپان صادر و به واحدهای نظامی این کشور ابلاغ شده است.

یک منبع دفتر صدراعظم جاپان به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیات دولت در جلسه روز جمعه پیشنهاد وزارت دفاع در مورد صدور دستور انهدام موشک متجاوز را مورد تایید قرار داد.

دستور صدراعظم جاپان در واکنش به تصمیم اعلام شده حکومت کوریای شمالی در مورد پرتاب یک فروند موشک بردبلند در اواسط ماه آینده صادر شده است.

در حالیکه براساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، کوریای شمالی مجاز به انجام آزمایش های اتمی و موشکی نیست، دولت کوریای شمالی گفته است که پرتاب این موشک بردبلند جنبه علمی دارد و هدف از آن حمل و قراردادن یک ماهواره تحقیقاتی در مدار زمین است.

در مقابل، دولت های آمریکا، کوریای جنوبی و جاپان گفته اند که حکومت کمونیستی کوریای شمالی در نظر دارد به بهانه حمل ماهواره، به آزمایش یک فروند موشک بردبلند مبادرت ورزد که می تواند در آینده برای حمل کلاهک اتمی در تهاجم میان قاره ای مورد استفاده قرار گیرد.

این کشورها اقدام کوریای شمالی را تحریک آمیز و تهدیدی بالقوه علیه امنیت و صلح منطقه و جهان دانسته و به شدت محکوم کرده اند. اوایل این هفته، ناتوکی تاناکا، وزیر دفاع جاپان، در یک کنفرانس خبری گفت که به واحدهای نیروهای دفاع ملی [ارتش] جاپان دستور العمل عمومی به منظور آمادگی برای اقدام علیه موشک های بالستیک متجاوز ابلاغ شده است. ی گفت که با توجه به احتمال پرتاب موشک بردبلند کوریای شمالی، تمام واحدهای ارتش از جمله یگان های دفاع هوایی به حالت آماده باش در آمده اند.

خبر آماده باش دفاع ضد موشکی جاپان برای نخستین بار جمعه گذشته و زمانی انتشار یافت که آقای تاناکا رسما صدور دستور وزارتی برای آمادگی جهت انجام عملیات دفاع ضد موشکی را تایید کرد و گفت که به فرماندهان نظامی دستور داده است تا تجهیزات دفاع ضد موشکی این کشور را برای عملیات علیه تجاوز موشکی احتمالی به حالت آماده باش درآورند. (بی بی سی)