صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سوریه: تلاش مخالفان برای سرنگونی دولت شکست خورده است

سوریه: تلاش مخالفان برای سرنگونی دولت شکست خورده است

دولت سوریه می گوید که تلاش های مخالفان برای سرنگونی دولت این کشور هم اکنون به پایان رسیده است. جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: حرکت به سوی سوریه ای جدید آغاز شده است.

آقای مقدسی با اشاره به حضور نیروهای نظامی در شهرها افزوده است که این نیروها برای حفاظت از مردم غیرنظامی مستقر شده اند و به محض با ثبات شدن اوضاع، از این مناطق خارج خواهند شد.

او گفت که کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه هم تائید کرده است که "عناصر مسلح غیرمشروعی در میان نیروهای مخالف وجود دارد."

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد، از زمان شروع اعتراضات علیه رژیم بشار اسد در ماه مارچ سال گذشته بیش از ۹ هزار نفر کشته شدند.

آقای اسد گفته است که طرح صلح کوفی عنان را پذیرفته است، اما خبرها از ادامه گلوله باران سنگین شهر حمص و مناطق اطراف آن طی روز گذشته جمعه ۳۰ مارچ حکایت دارد.

روز جمعه، سخنگوی آقای عنان گفت که نماینده ویژه سازمان ملل انتظار دارد که آقای اسد هر چه سریعتر طرح صلح پیشنهادی او را اجرا کند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که این طرح صلح "آخرین فرصت" برای سوریه برای متوقف کردن درگیری ها در کشور است.

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه ۳۱ مارچ، با هدف تحت فشار قرار دادن رژیم سوریه، مذاکراتی را با مقامات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس انجام داده است.

انتظار می رود خانم کلینتون همچنین گفتگوهایی با مقامات عربستان سعودی در ریاض، پایتخت این کشور داشته باشد.

این دیدارها در حالی صورت می گیرد که قرار است روز یکشنبه اول اپریل نشستی تحت عنوان دوستان مردم سوریه با حضور حدود ۶۰ کشور در استانبول در ترکیه برگزار شود.

گفته می شود که در مورد نحوه کمک به مردم سوریه در برقراری دموکراسی در کشور، اختلاف نظرهایی میان این کشورها وجود دارد. عربستان سعودی و قطر خواستار مسلح کردن مخالفان ازجمله اعضای ارتش آزاد سوریه هستند، اما کشورهای شرکت کننده در نشست اتحادیه عرب در بغداد در هفته جاری طرح مسلح کردن مخالفان دولت سوریه را رد کرده و خواستار شرکت تمامی گروه ها در " مذاکرات ملی جدی" هستند. (بی بی سی)