صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کلینتون: ایران حرام بودن بمب اتمی را در عمل ثابت کند

کلینتون: ایران حرام بودن بمب اتمی را در عمل ثابت کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا ایران را ترغیب کرده است با اقدامات عملی نشان دهد که اعلامیه اش دایر بر مغایرت اصول اسلامی با ساخت سلاح اتمی جدی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس رجب طیب اردوغان صدراعظم ترکیه روز یکشنبه در جریان دیداری در استانبول، خانم کلینتون را در جریان گفتگوهای اخیرش با مقام های ایرانی درباره برنامه اتمی آن کشور قرار داد. آقای اردوغان هفته گذشته به تهران سفر کرده بود.

یک روز پیشتر خانم کلینتون اعلام کرده بود که اعضای گروه ۱+۵ قرار است در روز ۱۳ اپریل با مقام های ایرانی در استانبول مذاکره کنند.

خانم کلینتون روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در استانبول گفت: به آنها (مقام های ترکیه) گفته شده که رهبر ایران سلاح های کشتار جمعی را از لحاظ مذهبی ممنوع و غیراسلامی می داند.

او افزود: ما برای بحث درباره چگونگی بدل کردن آنچه یک بیانیه رسمی است به یک طرح عملی با ایرانی ها ملاقات می کنیم. این یک عقیده انتزاعی نیست، بلکه یک سیاست دولتی است. این سیاست دولتی را می توان به شکل های مختلف به نمایش گذاشت.... جامعه بین المللی اکنون می خواهد شاهد اعمال مرتبط با آن عقیده، که رسما بیان شده، باشد.

او به باز کردن درهای تاسیسات اتمی ایران به روی بازرسان بین المللی و همچنین انتقال بخشی از اورانیوم غنی شده ایران به خارج در ازای دریافت سوخت راکتور تحقیقاتی اشاره کرد.

خانم کلینتون گفته است که مذاکرات آتی استانبول با ایران بی انتها نخواهد بود. او روشن کرده که زمان برای حل اختلاف بر سر ماهیت برنامه اتمی ایران به تدریج از دست می رود.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در سال ۲۰۰۵ طی فتوایی سلاح های اتمی را حرام اعلام کرد. مقام های ایرانی اخیرا تاکید کرده اند که این فتوا حتی در زمان جنگ تغییری نخواهد کرد.

خانم کلینتون روز یکشنبه همچنین از تصمیم ترکیه برای کاهش خرید نفت ایران استقبال کرد.خانم کلینتون گفت: من از شنیدن اعلامیه ترکیه دایر بر اینکه به طور قابل توجهی از واردات نفت خام از ایران خواهد کاست دلگرم شده ام. ما مسلما از آن استقبال می کنیم.
توپراش، شرکت ملی نفت ترکیه روز جمعه اعلام کرده بود که خرید نفت خام از ایران را تا ۲۰ درصد کم می‌کند و آن را با نفت لیبیا جایگزین می‌کند. (بی بی سی)