صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عنان: سوریه با اجرای آتش بس از دهم اپریل موافقت کرده

عنان: سوریه با اجرای آتش بس از دهم اپریل موافقت کرده

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته که دهم اپریل را به عنوان مهلتی برای اجرای بخشی از طرح صلح پیشنهادی برای حل بحران سوریه تعیین کند.
آقای عنان در جلسه شورای امنیت که پشت درهای بسته انجام شد گفت که ۴۸ ساعت بعد از ضرب الاجل تعیین شده باید در سوریه آتش بس کامل برقرار شود.

آقای عنان همچنین گفته است که دولت سوریه موافقت خود را با تعیین ضرب الاجلی برای برقراری آتش بس اعلام کرده است.

طرح صلح پیشنهادی شامل برقراری آتش بس از سوی تمام گروه های درگیر تحت نظارت سازمان ملل، خروج سربازان و سلاح های سنگین از شهرها و ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق مورد نیاز است. سوریه هفته گذشته گفت این طرح صلح را می پذیرد. اما به گفته دیپلمات ها آقای عنان به شورای امنیت گفت که تاکنون هیچ نشانه ای دایر بر اینکه حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آن را اجرا کرده باشد دیده نمی شود.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از نشست دوشنبه با حضور آقای عنان گفت: ما قبلا دیده ایم که قول هایی داده شده و بعد شکسته شده.
خانم رایس گفت تجربه ما را وامی دارد مشکوک باشیم که سوریه طرح آقای عنان را اجرا خواهد کرد و اخطار داد که امکان دارد خشونت ها بدتر شود.

بشار جعفری نماینده سوریه گفت: دولت من متعهد به اجرای طرح پیشنهادی آقای کوفی عنان است ...و ما هر آنچه در توان مان باشد برای موفقیت او انجام خواهیم داد...دولت سوریه به صورت مستمر با آقای عنان در تماس است.... هر دو طرف اهداف مشترک دارند و متعهدند با حفظ استقلال سوریه راه کارهای اجرایی شدن مفاد طرح ۶ ماده ای را اجرا کنند.

اما او از آقای عنان خواست تعهد مشابهی از مخالفان بگیرد.
خانم رایس گفت که ناصر الخدوه معاون آقای عنان تبادل سازنده ای با مخالفان داشته تا آنها را نسبت به آتش بس ظرف ۴۸ ساعت پس از توقف کامل خصومت های دولتی ترغیب کند. باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید آقای عنان در این جلسه غیرعلنی گفت که سوریه گفته آماده خارج کردن نیروها و سلاح های سنگین از شهرها به شرط زمین گذاشتن سلاح از سوی مخالفان است.

این ضرب الاجل روشن خواهد کرد که آیا آقای اسد، چنانکه بعضی منتقدانش می گویند، سعی در وقت کشی دارد یا نه.(بی بی سی)