صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میت رامنی در انتخابات درون حزبی در مریلند و ویسکانسین پیروز شد

میت رامنی در انتخابات درون حزبی در مریلند و ویسکانسین پیروز شد

میت رامنی، برنده انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان در ایالت های مریلند و ویسکانسین و شهر واشنگتن شده است. آقای رامنی که با سه جمهوری خواه دیگر برای کسب نامزدی حزب در رقابت است، می خواهد به عنوان رقیب باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا وارد رقابت های ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی شود.

این سه پیروزی به آقای رامنی کمک می کند تا با داشتن بیشترین رای از سوی جمهوری خواهان در ایالت های مختلف آمریکا، از رقبای خود بخواهد تا برای اتحاد بین جمهوری خواهان از رقابت کنار بکشند.

روز سه شنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود به میت رامنی حمله کرد و تحلیلگران می گویند همین امر نشانه این است که آقای اوباما خود را رقیب میت رامنی می داند و نه هیچ کدام از سه جمهوری خواه دیگر.

نفر اول بعد از میت رامنی، ریک سنتروم است. فاصله این دو با دو نفر بعدی، نیوت گینگریج و ران پال زیاد است و بعید به نظر می رسد که دو نفر آخر، هیچ بختی برای نامزد شدن از سوی محافظه کاران آمریکایی را داشته باشند.

هر چند آقای رامنی به زودی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد اما گفته می شود او در مرحله ای قرار خواهد گرفت که ریک سنتروم به پای او نخواهد رسید.

با این وجود به نظر می رسد آقای سنتروم از رقابت‌ها کناره گیری نکند.

آقای سنتروم برای آنکه به جمهوریخواهان نشان دهد که گذشته میت رامنی، والی سابق ایالت ماساچوست مانند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است، تبلیغی تلویزیونی به راه انداخته است و صورت آقای اوباما را به آقای رامنی تغییر شکل داده است.

آقای رامنی رقبای جمهوریخواه خود را نادیده گرفته و تا کنون تنها رقیب خود را رئیس جمهوری آمریکا دانسته است.

آقای رامنی روز دوشنبه باراک اوباما را به نابودی رویا از طریق دولت متهم کرد. باراک اوباما هم روز سه شنبه در جواب از پیشنهاد بودجه پال راین، نماینده ایالت ویسکانسین که یکی از متحدان آقای رامنی است، انتقاد کرد.

آقای اوباما در جمع مدیران رسانه ها گفت: برنامه بودجه آقای راین مانند اسب تروا است. در ظاهر این برنامه برای کسری بودجه به کار می رود اما قدمی است برای تحمیل اهداف رادیکالی در کشورمان. پس از این سخنان، آقای اوباما، میت رامنی را برای حمایت از این برنامه محکوم کرد. آقای اوباما گفت: او (میت رامنی) حتی آن را جالب خوانده است. کلمه ای که به ندرت درباره یک برنامه بودجه استفاده می شود. (بی بی سی)