صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

موج جدیدی از پناهجویان سوری به ترکیه رسیده است

موج جدیدی از پناهجویان سوری به ترکیه رسیده است

همزمان با هشدار بان کی‌مون، سرمنشی سازمان ملل متحد، نسبت به شدت یافتن بحران در سوریه، مقامات مرزی ترکیه اعلام کرده‌اند که از روز چهارشنبه گذشته، بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر از مردم سوریه به خاک ترکیه پناه برده‌اند.

پیش از این، بیشترین تعداد ورود پناهجویان سوری به خاک ترکیه در مدت فقط یک روز، در ماه مارچ ثبت شده بود. در آن زمان، بیش از یک هزار نفر پناهجو وارد ترکیه شدند، ولی داده‌های اخیر مقامات رسمی ترکیه نشان می‌دهد که تعداد پناهجویانی که از خشونت‌های اخیر در سوریه گریخته‌اند، در چند روز گذشته، به رکورد جدیدی رسیده است.

سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است تا هرچه سریع‌تر آتش‌بس مورد توافق خود را اجرایی کند.

با این حال، مخالفان دولت اعلام کرده‌اند که نیروهای ارتش سوریه به یکی از مناطق حومه‌ای شهر دمشق، پایتخت سوریه، حمله کرده‌اند. گزارش شده است که روز پنجشنبه، پنجم اپریل صدای انفجار و تیراندازی در منطقه دوما در حومه دمشق به گوش می‌رسید. مخالفان دولت گفته‌اند که این حمله‌ها نشانگر تشدید خشونت‌ها از سوی دولت سوریه است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با اجرای طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، موافقت کرده است.
در چارچوب این طرح صلح، روز دهم اپریل امسال، به عنوان ضرب‌الاجل برای برقراری آتش‌بس در سوریه تعیین شده است.

ولی تاکنون نشانه‌های کمی از علاقه بشار اسد به تبعیت از مفاد طرح صلح وجود داشته است. مخالفان آقای اسد می‌گویند که او به دنبال کسب زمان برای در اختیار گرفتن کنترل اوضاع است.

گروهی از نمایندگان سازمان ملل متحد نیز به دمشق رفته‌اند تا امکان اعزام ناظران صلح این سازمان به سوریه را بررسی کنند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از بیش از یک سال پیش تاکنون نزدیک به ۹ هزار نفر کشته شده‌اند. گفته شده است که در این مدت، بیش از ۴۲ هزار نفر از مردم سوریه نیز از این کشور گریخته‌اند. (بی بی سی)