صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد بان کی‌مون از ادامه عملکرد خشونت‌آمیز دولت سوریه

انتقاد بان کی‌مون از ادامه عملکرد خشونت‌آمیز دولت سوریه

بان کی‌مون، سرمنشی سازمان ملل تشدید خشونت‌ها در سوریه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و از وخامت روزافزون وضعیت آوارگان سوری ابراز نگرانی کرد. وی از رژیم اسد خواست که به کشتن انسان‌های بیگناه پایان دهد.

شورای امنیت سازمان ملل به رژیم سوریه تا روز سه‌شنبه (۱۰ اپریل) برای اجرای طرح آتش‌بس و پایان خونریزی در این کشور مهلت داده است. علیرغم تلاش‌های دیپلماتیک و مهلت شورای امنیت، عملیات نیروهای رژیم سوریه علیه مخالفان همچنان ادامه دارد. به گفته‌ی ناظران حقوق بشر، در روز جمعه دست کم ۳۵ نفر، از جمله ۲۲ غیرنظامی جان خود را در پی درگیری‌هایی در نقاط مختلف سوریه از جمله درعا و حمص از دست دادند.

در پی بی‌توجهی رژیم سوریه به طرح صلحی که قرار است از روز سه‌شنبه به اجرا درآید، بان کی‌مون، سرمنشی سازمان عملکرد سوریه را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: «موافقت شورای امنیت با مهلت ۱۰ اپریل نمی‌تواند توجیهی باشد که سوریه به کشتار ادامه دهد.» وی همچنین نگرانی خود را از وخامت روزافزون وضعیت آوارگان سوری ابراز داشت و گفت: «مسئولیت نقض حقوق بشر و نیز حقوق انسانی اقوام به تمام و کمال بر گردن مقامات سوری است.»

در این میان دولت‌های غربی در جستجوی «گام‌های بعدی»اند تا در صورت شکست طرح صلح٬ با گزینه‌های دیگر به بحران سوریه پایان دهند. بسیاری از دیپلمات‌ها به موافقت بشار اسد با طرح آتش‌بس با شک و تردید می‌نگرند، چرا که رژیم سوریه در گذشته نیز به وعده‌های خود عمل نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ اپوزیسیون سوریه از قدرت‌های جهانی خواسته است که برای مسلح کردن مخالفان تلاش کنند.

ایالات متحده و کشورهای حوزه خلیج فارس هم از کوفی عنان که نماینده ویژه سازمان ملل برای پایان بخشیدن به بحران یک‌ساله سوریه است٬ خواسته‌اند که «گام‌های بعدی» را ترسیم و تدوین کند تا در صورت ناکامی دمشق در عمل به تعهدات٬ جامعه جهانی واکنش لازم را نشان دهد.

هیلاری کلینتون٬ وزیر امور خارجه آمریکا از کوفی عنان خواست که چارچوب زمانی مشخصی را برای گام‌های بعدی تعیین کند تا دولت سوریه به‌رغم پذیرش طرح صلح٬ امکان تخطی از آن را نداشته باشد و در صورت تخطی با مجازات سنگین‌تری مواجه شود.(دویچه وله)