صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آصف علی زرداری در سفری کم‌سابقه به هند رفت

آصف علی زرداری در سفری کم‌سابقه به هند رفت

آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان روز یکشنبه، هشتم اپریل راهی هند شده است. این اولین‌بار در هفت سال اخیر است که رئیس هیات دولت پاکستان به هند می‌رود.
آقای زرداری روز یکشنبه بعد از صرف نهار با مانموهان سینگ، صدراعظم هند، به یکی از مراکز زیارتی مسلمانان در راجستان رفت.

گزارش شده است که وزیر داخله پاکستان و پسر آقای زرداری، از جمله اعضای هیاتی هستند که او را در این سفر همراهی می‌کنند. در هیات همراه آقای زرداری دست‌کم ۲۵ نفر حضور دارند.
رئیس‌جمهور پاکستان بعد ورود به خاک هند، به محل سکونت صدراعظم این کشور رفت و آنها پیش از صرف نهار، نشستی خصوصی با هم داشتند.

خبرنگاران می‌گویند که محور اصلی گفت‌وگوهای این دو نفر احتمالا بیشتر درباره مسائلی است که می‌توانند مورد توافق دو کشور باشند.

یک منبع خبری دولتی هند به خبرگزاری رویترز گفته است که صدراعظم (هند) فقط در باره موضوع‌های مرتبط با تجارت، معارف و فرهنگ، گفت‌وگو خواهد کرد.

مقامات رسمی گفته‌اند که این سفر یک دیدار خصوصی است، ولی به گفته خبرنگاران، پیش‌بینی می‌‎شود که در سفر آقای زرداری به هند زمینه‌های ارتقای روابط اقتصادی دو کشور فراهم شود.

همچنین انتظار نمی‌رود که مذاکرات مقامات هند و پاکستان در حل و فصل اختلافات دیگر آنها، از جمله اختلاف‌نظر بر سر حاکمیت کشمیر، چندان تاثیری داشته باشد.

مقامات رسمی اعلام کرده‌اند که آقای زرداری به دلایل شخصی و مذهبی، برای زیارت مرقد خواجه معین‌الدین چشتی، در ۳۵۰ کیلومتری جنوب غرب دهلی، به این سفر رفته است.
رئیس‌جمهور پاکستان بعد از زیارت مرقد این صوفی، به اسلام‌آباد برمی‌گردد.

مذاکرات صلح هند و پاکستان به دنبال حمله‌های سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی (مومبای) با چالش‌هایی روبه‌رو شد، هرچند روابط دو کشور به تدریج رو به بهبود گذاشته است.

آقای زرداری به تازگی از لغو محدودیت‌های تجاری با هند حمایت کرد. همچنین پاکستان در حال بررسی حذف محدودیت‌هایی است که برای خرید برخی کالاها از هند در نظر گرفته است. (بی بی سی)