صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سعید جلیلی در دمشق: نمی‌گذاریم محور مقاومت شکسته شود

سعید جلیلی در دمشق:  نمی‌گذاریم محور مقاومت شکسته شود

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیروز در دمشق، پایتخت این کشور با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد. تصاویر این دیدار را تلویزیون سوریه پخش کرد. این اولین تصاویر رئیس جمهوری سوریه در تلویزیون دولتی این کشور پس از چند هفته است.

به گفته تحلیلگران، در این دیدار در مورد آزادی ایرانیانی که اخیرا در سوریه ربوده شدند، گفت و گو شده است. آقای جلیلی گفته است که ایران اجازه نخواهد داد محور مقاومت که سوریه ضلع اساسی آن است، در هم شکسته شود.

مقامات جمهوری اسلامی از مخالفت با روند صلح بین اسرائیل و فلسطینیان با عنوان مقاومت نام می برند. آقای جلیلی از بیروت و پس از دیدار با مقام‌های بلندپایه لبنان به سوریه سفر کرده است.

همزمان با سفر آقای جلیلی به دمشق، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز برای مذاکره با مقام‌های ترکیه در باره ایرانیان ربوده شده، به آنکارا سفر کرده است. فرماندهی ارتش آزاد سوریه در ترکیه مستقر است.

دولت ایران در تلاش است تا ایرانیانی را که توسط مخالفان مسلح بشار اسد ربوده شده‌اند، آزاد کند. روز گذشته یک منبع وابسته به ارتش آزاد سوریه، متشکل از مخالفان مسلح حکومت این کشور، در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که سه تن از چهل و هشت ایرانی ربوده شده در سوریه در اثر بمباران ساختمان محل نگهداری آنان توسط نیروهای دولتی کشته شده اند اما معاون وزارت خارجه ایران گفته است هیچ خبر تائید شده ای مبنی بر کشته شدن این افراد وجود ندارد.

وزارت امور خارجه ایران به همین دلیل کاردار سوئیس را که حافظ منافع آمریکا در این کشور است به این وزارتخانه احضار کرد. عمر غلاونجی، نخست‌وزیر جدید سوریه یک روز پس از فرار ریاض حجاب، نخست وزیر پیشین، روز سه شنبه، هفت اگست نشست هیات دولت این کشور را برگزار کرد.

وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه گفته است که این نشست نشان می دهد که مقام‌های سوریه به کار خود ادامه می دهند و هر فردی که از (نظام) خارج شود، به راحتی قابل جایگزین است. دولت آمریکا گفته است که خروج آقای حجاب از سوریه نشان می دهد که دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از درون در حال فروپاشی است.

در همین حال فعالان مخالف دولت سوریه از ادامه گلوله باران مواضع مخالفان و درگیری‌ها در شهر حلب در شمال سوریه خبر داده اند. نیروهای دولتی سوریه در تلاش هستند تا مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح را از دست آنها خارج کنند.

آقای حجاب پس از خروج از سوریه، انتقادهای شدیدی را از حکومت سوریه مطرح کرده و آن را رژیمی تروریستی خوانده است. گفته شده که چند نفر از ورزای دولت سوریه نیز همراه آقای حجاب از کشور خارج شده اند اما وزیر اطلاع رسانی دولت سوریه این مساله را تکذیب کرده است.

ریاض حجاب از اعضای باسابقه و کهنه‌کار حزب بعث سوریه به شمار می رود.(بی بی سی)