صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعمال موج تازه تحریم های آمریکا علیه حکومت سوریه

اعمال موج تازه تحریم های آمریکا  علیه حکومت سوریه

همزمان با گسترش خشونت ها در سوریه و درگیری نظامیان این کشور با ارتش اردن، ایالات متحده از اعمال دور تازه ای از تحریم ها علیه حکومت بشار اسد و گروه حزب الله لبنان خبر داده است.
سازمان ملل متحد نیز با انتشار گزارشی از فرار ده ها هزار نفر از ساکنان شهر حلب به کشورهای مجاور خبر داده است.

وزارت مالیه آمریکا روز جمعه اعلام کرد شرکت دولتی نفت سوریه، سیترول به خاطر فروش پطرول به ایران تحریم شده است.بر این اساس، مالیه های سیترول در آمریکا مسدود و ارائه خدمات بانکی به آن به ممنوع می شود.
وزارت مالیه آمریکا همچنین گروه حزب الله لبنان را به خاطر کمک به حکومت سوریه برای سرکوب مخالفان را تحریم کرد.

بنا براعلام وزارت مالیه آمریکا، حزب الله لبنان از طریق ارائه خدمات آموزشی و لجستیک از حکومت سوریه حمایت کرده و در مواردی آموزش نظامیان سوریه را به وسیله سپاه پاسداران تسهیل کرده است.
تحریم های اعلام شده جنبه نمادین دارد، چرا که آمریکا پیش تر حزب الله را تحریم کرده بود.هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا قرار است برای رایزنی درباره تحولات سوریه روز شنبه به ترکیه سفر کند.منابع خبری همچنین از درگیری میان نیروهای نظامی سوریه و اردن در مرز دو کشور خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری پس از آن رخ داد که گروهی از پناهجویان سوری قصد ورود به اردن را داشتند.
بر این اساس، نظامیان دو کشور در منطقه مرزی تل شهاب در ۸۰ کیلومتری امان، پایتخت اردن با هم درگیر شده اند.

واحدهای زرهی در این درگیری شرکت داشته اند.به گفته مقام های اردنی هیچ کدام از نظامیان این کشور آسیب ندیده اند.درگیری عصر جمعه شدیدترین درگیری بین دو کشور از زمان شروع ناآرامی ها در سوریه است.همزمان با عقب نشینی مخالفان مسلح حکومت بشار اسد از محله صلاح الدین شهر حلب و برقراری آرامش نسبی، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تعداد غیرنظامیان سوری که از این شهر گریخته‌اند، افزایش قابل توجهی یافته است.آدریان ادواردز، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است: هفته گذشته تعداد افرادی که به ترکیه رسیده‌اند، افزایش زیادی داشت و بسیاری از آنها از حلب و روستاهای اطراف آن آمده‌اند.

براساس اعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، هم‌اکنون ۵۰۲۲۷ نفر در ترکیه، ۴۵۸۶۹ نفر در اردن، ۳۶۸۴۱ نفر در لبنان و ۱۳۵۸۷ نفر در عراق به عنوان پناهجویان سوریه ثبت‌نام شده‌اند.نیروهای ارتش آزاد سوریه، از گروه‌های اصلی مسلح مخالف دولت، بعد از آن که تانک‌ها و جنگنده‌های ارتش آنها را زیر آتش شدید گرفتند، از مواضع خود عقب‌نشینی کردند.

ناظران حقوق بشر سوریه، از گروه‌های مخالف دولت سوریه که در بریتانیا مستقر است، اعلام کرده که نیروهای دولتی منطقه ساخور و هنانو در شرق حلب را هم زیر آتش داشته‌اند.
(بی بی سی)