صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محمد مرسی: تغییر وزیر دفاع به مصلحت مصر بود

محمد مرسی: تغییر وزیر دفاع به مصلحت مصر بود

محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر در توضیح دلایل تغییر دو مقام عالی‌رتبه نظامی این کشور گفته است که تصمیمش در راستای مصلحت ملت مصر بوده است. آقای مرسی روز یک شنبه دستور بازنشستگی حسین طنطاوی، وزیر دفاع و معاون او سامی عنان را که رئیس ستاد ارتش مصر نیز هست، صادر کرد.

آقای مرسی همچنین فرمانی نظامی را که باعث می‌شد قدرت رئیس‌جمهور در چارچوب قانون اساسی مصر محدود شود، لغو کرده است. رئیس‌جمهور مصر گفت که به دنبال هدف قرار دادن اشخاص یا مشکل‌آفرینی برای نهاد مشخصی نبوده است.
او اضافه کرد که با این تصمیمش افسران ارشد کشور فرصت بیشتری دارند تا بر نقش نظامی خود متمرکز شوند.

به دنبال انتشار خبر صدور این دستور، هزاران نفر در حمایت از آقای مرسی در میدان تحریر در قاهره، پایتخت مصر، جمع شدند. حسین طنطاوی کنترل امور مصر را از زمان برکناری حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین این کشور به عهده داشت.

این تحولات بسیار مهم است و آنچه کوتاهی ارتش در برخورد با شبه‌نظامیان اسلامگرا در صحرای سینا خوانده می‌شود، فرصت اتخاذ چنین تصمیمی را برای آقای مرسی فراهم کرده است.

محمد مرسی در انتخابات ماه جون به عنوان رئیس‌جمهور مصر انتخاب شد. او عضو گروه اسلامگرای اخوان‌المسلمین است.آقای مرسی به دنبال صدور دستور بازنشستگی دو افسر ارشد نظامی مصر، در یک مراسم افطار گفت: به دنبال آن نبودم که پیامی منفی درباره هیچ‌کس بفرستم، بلکه تامین منافع و مصلحت ملت و مردم مصر هدف اصلی من بود.

او همچنین از نیروهای نظامی مصر تقدیر کرد و گفت که آنها در شرایط کنونی می‌توانند بر ماموریت مقدس خود برای محافظت از کشور متمرکز شوند.

اعلام شده است که عبدالفتاح السیسی به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور جانشین حسین طنطاوی می‌شود. او ریاست ستاد ارتش مصر را هم به عهده خواهد داشت. (بی بی سی)