صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک مقام سوری از امکان مذاکره درباره کناره‌گیری اسد می‌گوید

یک مقام سوری از امکان مذاکره درباره کناره‌گیری اسد می‌گوید

معاون نخست‌وزیر سوریه گفته است تاکید بر ضرورت کناره‌گیری بشار اسد از قدرت مانع گفت‌وگو برای حل‌وفصل مذاکرات می‌شود٬ اما در صورت آغاز مذاکرات می‌توان درباره استعفای اسد هم به بحث و گفت‌وگو کرد.

یکی از وزیران دولت سوریه روز سه‌شنبه (۳۱ اسد٬ ۲۳ اگست) در کنفرانسی برای بررسی بحران رو به گسترش این کشور که در مسکو برگزار شد٬ در سخنانی کم‌سابقه و غیرمنتظره اظهار داشت که کناره‌گیری بشار اسد از قدرت می‌تواند بخشی از دستور کار مذاکرات برای حل‌وفصل بحران سوریه باشد.

قدری جمیل٬ که به‌عنوان معاون نخست‌وزیر سوریه نیز مشغول به کار است٬ این سخنان را پس از آن بیان کرد که روسیه٬ از مهم‌ترین هم‌پیمانان رژیم بشار اسد٬ به کشورهای غربی نسبت به هرگونه مداخله نظامی در سوریه هشدار داده بود.

به گفته قدری جمیل «مطرح کردن مساله استعفای بشار اسد به‌عنوان پیش‌شرط مذاکرات٬ یعنی این‌که شما هرگز موفق به تحقق گفت‌وگو نخواهید شد٬ اما اگر گفت‌وگوها برگزار شود٬ آن‌گاه در جریان آن هر مساله‌ای را می‌توان مطرح کرد. ما حاضریم حتی مساله کناره‌گیری اسد از قدرت را هم مطرح کنیم.»

این سخنان مقام‌های دولتی سوریه و روسیه٬ واکنشی به سخنان هشدارآمیز باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ درباره پی‌آمدهای بهره‌گیری از تسلیحات کشتار جمعی از سوی سوریه است. اوباما٬ روز دوشنبه (۲۰ اوت) به مقام‌های سوریه هشدار داده بود که «هرگونه تلاشی برای آماده‌سازی یا استفاده از سلاح شیمیایی یا میکروبی٬ عبور از خطوط قرمز آمریکاست و پاسخ آمریکا به آن حمله نظامی خواهد بود.»

قدری جمیل سخنان باراک اوباما را «تبلیغاتی در ارتباط با انتخابات آمریکا» خوانده است. در کنار سخنان او٬ سرگئی لاوروف٬ وزیر امور خارجه روسیه نیز با تاکید بر مخالفت کشورش با هرگونه دخالت خارجی٬ گفت «فراهم کردن زمینه گفت‌وگو تنها کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم.»