صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرمنشی سازمان ملل به تهران می‌رود

سرمنشی سازمان ملل به تهران می‌رود

به گفته سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد، بان کی مون، سرمنشی این سازمان برای شرکت در شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها به تهران می رود. سخنگوی آقای بان در نشستی خبری که در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد گفت که آقای بان با شرکت در این اجلاس از این فرصت استفاده می کند تا بتواند با سران بسیاری از کشورها از جمله مقام های ایرانی درباره مسائل جهانی همچون کنفرانس ریو ۲۰+دیدار و گفت و گو کند.

در روزهای گذشته حضور آقای بان در اجلاس تهران با تردیدهایی همراه بود. اسرائیل و بعضی از مقام های آمریکایی به دلیل اظهارات اخیر رهبر و رئیس جمهور ایران درباره اسرائیل، خواهان تحریم این اجلاس و عدم حضور آقای بان در تهران شده بودند.محمود احمدی نژاد در روز قدس گفته بود: "صهیونیست‌ها عامل انحطاط ملت‌ها هستند و یک گروه اقلیت فاسد ضدبشر و ضدارزش‌های الهی به شمار می‌روند."

پیش از آن آیت الله علی خامنه ای نیز اسرائیل را یک "غده سرطانی" و "رژیم جعلی" خوانده بود.

اظهار نظر رهبر و رئیس جمهور ایران با واکنش‌های جهانی رو به رو شد، از جمله بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد آن را نگران کننده دانست و با صدور بیانیه‌ای از اظهارات ضداسرائیلی رئیس‌جمهور ایران انتقاد کرد.

آقای بان در این بیانیه‌، اظهارات آقای احمدی نژاد را "اهانت‌آمیز و فتنه‌انگیز" خواند و گفت که "در شرایط کنونی، رهبران کشورهای منطقه باید نفوذ خود را برای کاهش و نه شدت دادن به تنش‌ها به کار گیرند". با این حال سخنگوی بان کی مون در نشست خبری خود گفت که دبیرکل سازمان ملل مسئولیت های خود در خصوص روابط دیپلماتیک با تمام اعضای این سازمان برای رسیدن به صلح و امنیت را "جدی" می داند.

او گفت: سرمنشی از این فرصت استفاده می کند تا در باره نگرانی ها و انتظارات جامعه بین المللی در خصوص موضوعاتی چون برنامه هسته ای، تروریسم، حقوق بشر و بحران سوریه با مقام های ایرانی گفت و گو کند.

شانزدهمین دوره جنبش غیر متعهدها در روزهای هفتم تا یازدهم سنبله در تهران برگزار می شود که به گفته مقام های ایرانی سران بیش از ۵۰ کشور عضو در این اجلاس حضور خواهند داشت.

خبرگزاری های ایرانی از حضور رئیس کشورهایی چون مصر، زیمبابوه، آذربایجان، افغانستان، عراق، کویت، قطر، بولیوی و پاکستان برای حضور در اجلاس تهران خبر داده اند.

کورياي شمالی نیز تائید کرده که کیم یونگ نام، صدر هیات رئیسه مجمع عالی خلق، که عالی ترین مقام رسمی و تشریفاتی و نماینده ارشد کورياي شمالی در خارج محسوب می شود، برای شرکت در اجلاس به تهران می رود.(بی بی سی)