صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمام خون در سوریه و ظهور دوباره معاون اول رئیس جمهور

حمام خون  در سوریه و ظهور دوباره  معاون اول رئیس جمهور

به ادعای اپوزیسیون سوریه ۲۰۰ نفر در منطقه‌ای در حاشیه پایتخت به دست نیروهای دولتی اعدام شده‌اند. همزمان دیدار معاون اول رئیس جمهوری سوریه با هیئت پارلمانی ایران هم به شایعات در مورد فرار فاروق‌الشرع پایان داد.

کمیته‌ی هماهنگی محلی مخالفان سوریه شامگاه شنبه از یافته شدن شمار زیادی جسد در شهر داریا در جنوب غربی دمشق، پایتخت سوریه، خبر داد. اپوزیسیون سوریه ادعا می‌کند که اجساد یافته‌شده متعلق به افرادی هستند که از سوی نیروهای دولتی اعدام شده‌اند. به گفته‌ی مخالفان، پیکر بی‌جان قربانیان عموما در خانه‌ها و زیرزمین‌ها یافته شده‌اند.

این اطلاعات به دلیل محدودیت فعالیت رسانه‌های مستقل قابل راستی‌آزمایی نیستند.

داریا یکی از بزرگ‌ترین مناطق حاشیه‌ای دمشق است، حمله به این شهر بخشی از برنامه‌ی ارتش سوریه برای کنترل دوباره بر پایتخت و حاشیه‌ی آن بود. مخالفان بشار اسد در این شهر پناه گرفته بودند و از آن‌جا حملاتی علیه نیروهای دولتی برنامه‌ریزی و اجرا می‌کردند.

مخالفان سوری از کشته‌شدن حدود ۴۴۰ تن، از جمله چندین زن و کودک، در روز شنبه خبر می‌دهند که سهم دمشق و حاشیه‌ی آن ۳۱۰ قربانی بوده است.

در طول سه هفته‌ی نخست ماه جاری میلادی بیش از ۴ هزار تن جان خود را در درگیری‌های سوریه از دست داده‌اند. این خونین‌ترین ماه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور – مارچ ۲۰۱۱ – است.

در هفته‌های گذشته همواره گزارش‌هایی از اعدام‌های دسته‌جمعی در مناطق مختلف سوریه منتشر شده‌اند.

فاروق الشرع، وزیر خارجه سابق سوریه و معاون اول کنونی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، بار دیگر در انظار عمومی ظاهر شد. او آخرین بار در مراسم خاکسپاری چهار مقام ارشد سوری دیده شده بود که در حمله‌ی ماه ژوئیه‌ی مخالفان به ساختمان امنیت ملی سوریه در دمشق کشته شده بودند.

الشرع همچنین غایب بزرگ مراسم نماز عید فطر در یکی از مساجد دمشق بود که بشار اسد در آن حضور داشت. غیبت طولانی‌مدت معاون اول رئیس جمهوری به شایعات در مورد خروج او از حاکمیت سوریه دامن زده بود.

شبکه خبری الجزیره پیش از این از رفتن فاروق الشرع به لبنان خبر داده بود. اردن و دفتر معاون اول رئیس جمهوری سوریه همواره این ادعا را رد کرده‌اند. یک فرمانده ارتش آزاد سوریه هم از جدایی معاون بشار اسد از او و اقامتش در مکانی بسیار امن در سوریه خبر داده بود.

ناظران حتی ادعا کردند که نیروهای دولتی حضور خود در مناطق مرزی درعا در روزهای اخیر را قوت بخشیده‌اند تا از خروج فاروق الشرع از سوریه جلوگیری کنند.

خبرنگاران اما روز گذشته فاروق الشرع را به چشم خود دیده‌اند که از موتر پیاده و وارد ساختمان محل کار خود شده است؛ جایی که ظاهرا قرار بوده با علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کند.
گفته می‌شود یکی از فرماندهان ارشد ارتش سوریه که هدایت یگان‌های رزمی را بر عهده داشته، نیز خدمت را ترک کرده است.

به گزارش رسانه‌های اردن، جنرال محمد موسی الخیرات روز شنبه از سوریه خارج شده است.نام جنرال الخیرات برای نخستین بار در جنوری ۲۰۱۲ به‌عنوان فرمانده لشگر هفتم ارتش سوریه مطرح شد. کمیته‌ی هماهنگی انقلاب سوریه در شهر جاسم در آن زمان فهرستی حاوی مشخصات اعضایی از ارتش را منتشر کرد که به ادعای اپوزیسیون در سرکوب مخالفان این شهر نقش داشته‌اند.
در صورت درستی این خبر، این نخستین بار است که یک عضو ارشد ارتش سوریه در این سطح، از حکومت جدا می‌شود.(دویچه وله)