صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست‌وزیر پاکستان به دادگاه رفت

نخست‌وزیر پاکستان به دادگاه رفت

دیوان عالی پاکستان به راجه پرویز اشرف، نخست‌وزیر این کشور سه هفته دیگر فرصت داد تا روند رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان را از سر بگیرد. آقای اشرف روز گذشته در دیوان عالی پاکستان حاضر شده بود تا درباره تمرد خود از اجرای دستور قضایی برای از سرگیری روند رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی رئیس‌جمهور این کشور توضیح دهد.

نخست‌وزیر پاکستان از چند هفته پیش به دادگاه احضار شده بود، ولی حزب حاکم مردم پاکستان، روز یکشنبه حضور او در دادگاه روز گذشته را تایید کرد.

آقای اشرف که ۶۲ سال دارد، در ماه سرطان امسال به عنوان نخست وزیر، جانشین یوسف رضا گیلانی شد.

یوسف رضا گیلانی پیش از برکناری، به اتهامی مشابه از سوی دیوان عالی پاکستان مجرم شناخته شد. او به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سرگیری پیگرد آصف علی زرداری، به اهانت به دادگاه متهم شده بود.

دیوان عالی پاکستان که بالاترین مرجع قضایی این کشور است، در روزهای پایانی جوزای امسال از آقای گیلانی سلب صلاحیت کرد و در حکمی گفت که آقای گیلانی دیگر نخست‌‎وزیر پاکستان نیست.

پرونده‌های مربوط به فساد مالی علیه آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تشکیل شد. در آن زمان بی‌نظیر بوتو، همسر فقید آقای زرداری، نخست‌وزیر پاکستان بود.حکم دیوان عالی پاکستان به پرونده پولشویی علیه آقای زرداری در عدلیه سوئیس ارتباط دارد.

آقای زرداری همواره این اتهامات را رد کرده است.(بی بی سی)