صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سلطانیه: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید مدارکش علیه ایران را ارائه کند

سلطانیه: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید مدارکش علیه ایران را ارائه کند

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که اصرار ایران بر ارائه مدارک مربوط به ادعاهای مطرح درباره مشکوک بودن فعالیت‌های هسته‌ایش از سوی این آژانس، از دلایل به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای دوجانبه بوده است.

علی اصغر سلطانیه گفت: هر گونه تعامل با آژانس برای حل‌وفصل موضوعات مطرح، باید براساس ضوابط و رعایت کامل ملاحظات دقیق کشورمان باشد.

او با بیان این که در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اتهامات بی‌اساس برخی کشورهای غربی درباره برنامه و فعالیت هسته‌ای ایران اشاره شده است، گفت: ایران بارها ثابت کرده که این ادعاها و اتهامات با انگیزه‌های سیاسی و برای مخدوش کردن فضای همکاری بین ایران و آژانس مطرح شده است.

آقای سلطانیه گفت که با وجود همکاری‌های پیشین ایران، این کشور به عنوان حسن‌نیت و شفافیت و اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ایش، مذاکراتی را با آژانس در ماه‌های گذشته برای تبیین چارچوبی ضابطه‌مند انجام داد.

او اضافه کرد: ما اصرار بر تحویل مدارک اتهامات و ادعاهایی داریم که برخی کشورها به آژانس ارائه کرده‌اند و می‌خواهیم این مدارک به ایران داده شود.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

ایران همواره این ادعا را رد کرده است.
در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران که هفته گذشته منتشر شد، آمده است که سال ۲۰۱۲ میلادی دستاورد چندانی برای حل موضوع هسته‌ای ایران برای آژانس در پی نداشت.

هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران هم روز سوم شهریور و در پایان آخرین دور مذاکرات با هیات ایرانی گفت: اختلافات اساسی همچنان پابرجاست و مانع رسیدن به توافق شده است.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هم در واکنش به انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ایسنا گفته است که رنگ و بوی سیاسی این گزارش همانند گزارش‌های قبلی، پررنگ‌تر و بیشتر از ابعاد فنی و حقوقی آن است.

او اضافه کرد: کارنامه آژانس در دوران آقای آمانو نشان داده که ایشان به میزان قابل توجهی تحت‌تاثیر نقطه نظرات آمریکا و کشورهای غربی هم‌پیمان آمریکا عمل می‌کند. (بی بی سی)