صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس صلیب سرخ بین المللی با بشار اسد ملاقات کرد

رئیس صلیب سرخ بین المللی با بشار اسد ملاقات کرد

پیتر مورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ( صلیب سرخ جهانی)، که در تلاش برای حفاظت بیشتر از غیرنظامیان در درگیری های سوریه به آن کشور سفر کرده است روز سه شنبه ۱۴ سنبله با بشار اسد، رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.
این دیدار در حالی صورت گرفته است که گزارش ها از افزایش درگیری های سنگین در اطراف دمشق و حلب حکایت دارد.

هاشم حسن، سخنگوی صلیب سرخ جهانی در بیانیه ای گفت که آقای مورر در جریان دیدار ۴۵ دقیقه ای با رئیس جمهور سوریه، از او خواست تا به قوانین بشردوستانه بین المللی احترام بگذارد و همچنین و بر ضرورت افزایش کمک رسانی به ساکنان مناطق درگیری تاکید نهاد.

تلویزیون دولتی سوریه هم با پخش اخبار مربوط به این دیدار گفت که آقای اسد اعلام کرده است که از فعالیت های صلیب سرخ در سوریه تا زمانی که "بی طرفانه و مستقل" باشد، حمایت خواهد کرد.

این اولین دیدار رئیس صلیب سرخ جهانی از سوریه از زمان آغاز درگیری نظامی در این کشور است.آقای مورر در این سفر با معاون وزیر خارجه سوریه هم دیدار و مذاکره کرد. براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است که او از مناطق حومه دمشق که در روزهای اخیر صحنه درگیری های سنگین بوده دیدار و با تعدادی دیگراز مقامات سوری مذاکره کند.

در همین حال ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که شمار پناهندگان سوری که پیشتر نامشان به ثبت رسیده و یا در انتظار ثبت نام بسر می برند هم اکنون به ۲۳۵ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است. به گفته خانم فلمینگ از این تعداد حدود ۱۰۳ هزار نفر تنها در ماه اگوست از سوریه گریخته‌اند.

به گفته سازمان ملل تنها در ماه گذشته میلادی بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی سوری از این کشور گریخته اند

سخنگوی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، شمار افرادی را که نامشان به ثبت نرسیده و به کشورهای همسایه گریخته اند بیشتر از این رقم دانسته است.

ترکیه گفته است که تاکنون بیش از ۸۰ هزار پناهجو را و حدود ۸۰۰۰ نفر دیگر همچنان در مرز سوریه درانتظار عبور از مرز به سر می برند. دولت اردن هم شمار پناهجویانی را که وارد خاک این کشور شده اندحدود ۱۸۳ هزار نفر اعلام کرده اند.به گفته مقامات اردنی از زمان شروع نا آرامی ها در سوریه به طور متوسط روزانه ۱۰۰۰ نفر با عبور از مرز، وارد خاک آن کشور شده اند.

سازمان ملل متحد اوضاع سوریه را بی ثبات توصیف کرده و گفته است سازمان های امداد رسانی در تلاشند تا اردوگاههایی را برای پناهجویان این کشور فراهم کنند.(بی بی سی)