صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲ سرطان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای شمالی: خاک آمریکا در تیررس موشک‌های ماست

کوریای شمالی:  خاک آمریکا در تیررس موشک‌های ماست

کوریای شمالی گفته است که خاک آمریکا در برد موشک های این کشور قرار دارد. روز سه شنبه، ١٨ میزان (٩ اکتبر)، سخنگوی کمیسیون دفاع ملی کوریای شمالی هشدار داد که این کشور موشک های قاره پیما در اختیار دارد و می تواند علاوه بر پایگاه های نظامی آمریکایی در منطقه، سرزمین اصلی ایالات متحده را نیز هدف قرار دهد.

کمیسیون نظامی کوریای شمالی عالی ترین نهاد نظامی این کشور محسوب می شود و این نخستین باری است که یک مقام نظامی حکومت کمونیستی آشکارا در مورد احتمال حمله موشکی به خاک ایالات متحده هشدار می دهد.این هشدار واکنشی نسبت به توافق اخیر کوریای جنوبی و ایالات متحده است که براساس آن، کوریای جنوبی امکان آن را خواهد داشت تا برد موشک های بالیستیک خود را از سیصد کیلومتر به هشتصد کیلومتر افزایش دهد.

کوریای جنوبی و آمریکا دارای پیمان نظامی هستند و طبق توافقنامه ای که در سال ١٩٧٤ بین دو کشور امضا و در سال ٢٠٠١ بازنگری شد، کوریای جنوبی اجازه داشته است موشک هایی را حداکثر با برد سیصد کیلومتر و بار انفجاری پانصد کیلوگرم در اختیار داشته باشد.

با توافقنامه اخیر، تمامی خاک کوریای شمالی و بخش هایی از جاپان در برد موشکی کوریای جنوبی قرار می گیرد.در بیانیه سخنگوی کمیسیون دفاع ملی کوریای شمالی که خبرگزاری رسمی این کشور آن را مخابره کرده، آمده است که ما این واقعیت را کتمان نمی کنیم که نیروی استراتژیک موشکی ما نه تنها پایگاه های نیروهای دست نشانده بلکه پایگاه های نیروهای خود امپریالیسم مهاجم را در خاک کره و همچنین جاپان، گوام و سرزمین اصلی ایالات متحده در برد خود دارد.

با وجود لحن تهدید آمیز حکومت کمونیستی کوریای شمالی، تحلیلگران کوریای جنوبی دستیابی کوریای شمالی به توانایی موشکی برای هدف قرار دادن خاک ایالات متحده را مورد تردید قرار داده و اظهارات سخنگوی کمیسیون دفاع ملی آن کشور را واکنشی تبلیغاتی نسبت به توافقنامه اخیر بین کوریای جنوبی و آمریکا دانسته اند.

مقامات و منابع تبلیغاتی کوریای شمالی در کاربرد لحنی تند و کاربرد اصلاحاتی خصمانه نسبت به کوریای جنوبی، ایالات متحده و متحدان آنان در منطقه تردیدی به خود راه نمی دهند.

از کوریای شمالی به عنوان یکی از منزوی ترین کشورهای جهان یاد می شود که دولت آن توانسته است به شکلی موثر ارتباط مردم با جهان خارج را محدود کند.

حکومت کوریای شمالی، که در راس آن رهبر این کشور قرار دارد، همواره بر خطر حمله نظامی دشمنان، شامل آمریکا و متحدان منطقه ای آن کشور، به خصوص کره جنوبی و جاپان و لزوم آمادگی و فداکاری ملت برای مقابله با چنین خطری تاکید نهاده است.
نیروهای مسلح کوریای شمالی نقشی مهم در تشکیلات حکومتی دارند و گفته می شود که بخش عمده ای از منابع داخلی را از جمله برای دنبال کرده طرح های عمده نظامی به خود اختصاص می دهند.

افزایش توانمندی موشکی از جمله طرح هایی است که ارتش کوریای شمالی اجرای آن را اعلام کرده و در گذشته، بارها از آزمایش موفقیت آمیز موشک هایی با برد بیشتر و فن آوری پیشرفته تر خبر داده است.

با اینهمه، کارشناسان موشکی کوریای جنوبی گفته اند که شواهدی در دست نیست که ثابت کند کوریای شمالی توانسته موشک های قاره پیما تولید کند و افزوده اند که پرتاب آزمایشی یک موشک قاره پیما در ماه اپریل با موفقیت همراه نبود.

به گفته آنان، موشک قاره پیمایی که در مراسم رژه نظامی بزرگداشت یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر اسبق کوریای شمالی، به نمایش گذاشته شد به احتمال زیاد ماکت موشکی بوده است و به همین دلیل هم، واکنش بین المللی خاصی را به دنبال نیاورد.(بی بی سی)