صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشام قندیل صدراعظم مصر برای یک دیدار کوتاه وارد غزه شد

هشام قندیل صدراعظم مصر برای یک  دیدار کوتاه وارد غزه شد

روز جمعه، ٢٦ عقرب (١٦ نوامبر)، به مناسبت سفر هشام قندیل، صدراعظم مصر به نوار غزه، دفتر صدراعظم اسرائیل اعلام کرد که دولت این کشور به درخواست مصر با توقف حملات هوایی به نوار غزه در طول سفر آقای قندیل موافقت کرده است مشروط به اینکه موشک پرانی فلسطیناین نیز متوقف شود.

به گزارش خبرنگار بی بی سی فارسی از غزه، ساعاتی بعد آتش بس موقت در درگیری اسرائیل و فلسطینیان مستقر در غزه خاتمه یافته و دو طرف یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده اند. هواپیماهای اسرائیلی چند نقطه را در نوار غزه بمباران کردند که در اثر آن، دو غیرنظامی از جمله یک کودک کشته شدند.

همچنین، موشک پرتاب شده از غزه در گذرگاه ارز در مرز اسرائیل به موتر خبرگزاری رویترز اصابت و آن را منهدم کرد اما کسی در این حمله کشته و زخمی نشده است. اسرائیل گفته است که حملات هوایی خود را در واکنش به موشک پرانی از داخل غزه از سر گرفته و فلسطینیان گفته اند که در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل، به پرتاب موشک به داخل خاک آن کشور مبادرت کرده اند.

هشام قندیل، صدراعظم مصر، روز جمعه به منظور "ابراز همدردی و همبستگی دولت مصر با مردم غزه" برای یک دیدار سه ساعته وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شد و با مقامات حماس، از جمله اسماعیل هنیه، صدراعظم دولت حماس در غزه، دیدار کرد. منابع خبری گروه حماس گفته اند که صدراعظم مصر با عبور از گذرگاه مرزی رفح وارد غزه شد و مورد استقبال مقامات حماس قرار گرفت و از چند نقطه غزه دیدن کرد.

پیشتر، منابع اسرائیلی گفتند که دولت این کشور به آگاهی مقامات مصری رسانده است که توقف حملات هوایی به غزه مشروط به آن است که در طول آتش بس، خاک اسرائیل از این منطقه "هدف آتشباری خصمانه" قرار نگیرد. این منابع افزودند که بنیامین نتانیاهو تاکید کرده است که پیمان صلح مصر و اسرائیل را برای منافع حیاتی هر دو کشور ضروری می داند و مصمم به حفظ روابط صلح آمیز دو جانبه است. (بی بی سی)