صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراض‌ها به گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین

اعتراض‌ها به گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین

بریتانیا و فرانسه در اعتراض به طرح گسترش شهرک‌های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینیان، سفرای اسرائیل را در کشورهایشان فراخواندند. روسیه گفته است که این اقدام اسرائیل به تلاش‌ها برای برقراری صلح ضربه می‌زند.
آلمان هم از اسرائیل خواسته تا از طرح گسترش خانه‌سازی در مناطق اشغالی شرق بیت المقدس و کرانه باختری اجتناب کند.

کمتر از یک روز بعد از آن که مجمع عمومی سازمان ملل متحد جایگاه فلسطین را از یک "ناظر دائم" به یک "دولت ناظر غیرعضو" ارتقاء داد، اسرائیل اعلام کرد که سه هزار واحد مسکونی جدید در این منطقه احداث می‌کند. بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل اعلام کرد که عملیات ساخت‌وساز و احداث این واحدها را دنبال خواهد کرد.

وزارت امور خارجه بریتانیا هشدار داده است که اسرائیل در صورت عملی کردن این طرح با "واکنشی شدید" روبرو خواهد شد.

بریتانیا در عین حال گزارش ها در مورد احتمال فرا خواندن سفیرش از تل آویو را "گمانی زنی" دانسته و آن را رد کرده است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی، دانیل تائوب، سفیر اسرائیل در بریتانیا برای ملاقات با آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا به وزارت خارجه فراخوانده شد.

دولت بریتانیا گفته است که آقای برت "نگرانی عمیق بریتانیا را در مورد تصمیم اسرائیل مبنی بر احداث واحدهای مسکونی جدید ابراز کرده است."

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است: "هر گونه تصمیمی درباره اقدامات بعدی (بریتانیا) به نتیجه مذاکرات ما با دولت اسرائیل و سایر هم پیمانان بین المللی ما از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا بستگی خواهد داشت."

پیشتر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده بود که شهرک ‌سازی بیشتر اسرائیل می‌تواند "ضربه‌ای مهلک" به روند مذاکرات صلح در منطقه وارد کند.

مقامات آمریکا هم پیش از این هشدار داده بودند که طرح جدید اسرائیل می‌تواند از سرگیری مذاکرات صلح را دشوارتر کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که چشم‌انداز ساخت‌وسازهای گسترده (اسرائیل) "به شدت نگران‌کننده" است. (بی بی سی)