صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفان، دعوت مرسی به گفتگو را رد کردند

مخالفان، دعوت مرسی به گفتگو را رد کردند

رهبران مخالفان دعوت محمد مرسی، رییس جمهور مصر، برای گفتگو را رد کرده‌اند. فرمان آقای مرسی که اختیارات گسترده‌ای به او داده، همچنین تصویب پیش‌نویس قانون اساسی توسط مجلس عمدتا اسلام‌گرای مصر و اعلام همه‌پرسی برای آن به تنش سیاسی در مصر دامن زده است.درگیری‌های میان مخالفان و هواداران آقای مرسی تا کنون پنج نفر کشته به جای گذاشته و علاوه بر آن ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

محمد مرسی، در یک سخنرانی تلویزیونی از کشته شدن این پنج نفر ابراز تاسف کرد.

او گفت که حق اعتراض مسالمت آمیز را به رسمیت می‌شناسد ولی افزود که برخی پول گرفته‌اند تا اعتراضات را به خشونت بکشانند.

آقای مرسی همه احزاب عمده مخالف را دعوت کرده بود تا روز شنبه به "گفتگویی ملی" بپیوندند، اما ائتلاف جبهه نجات ملی، که بخش بزرگی از مخالفان را در بر می‌گیرد، این دعوت را رد کرده است.

محمد البرادعی، دبیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از رهبران عمده مخالفان، گفته است: "از نیروهای ملی می‌خواهم در این گفتگوهایی که ملزومات گفتگویی واقعی را ندارند شرکت نکنند. ما خواهان گفتگویی تحمیلی نیستیم."

حزب لیبرال وفد و انجمن ملی تغییر، دو تشکل دیگر مخالفان نیز دعوت به این گفتگوها را رد کرده‌اند.

امتناع محمد مرسی از لغو اختیارات گسترده‌ای که به خود داده و همچنین به تعویق انداختن همه‌پرسی قانون اساسی مخالفان را خشمگین کرده است.

در روزهای گذشته دفاتر اخوان‌المسلمین، پشتیبان اصلی محمد مرسی، در شهرهای مختلف مصر مورد حمله قرار گرفته و به آتش کشیده شده است.
مخالفان می‌گویند که شبه‌نظامیان هوادار اخوان با آنان برخوردهای خشونت‌آمیز داشته‌اند.(بی بی سی)