صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درخواست نوری مالکی از مردم فلوجه برای بیرون راندن پیکارجویان القاعده

درخواست نوری مالکی از مردم فلوجه برای بیرون راندن پیکارجویان القاعده

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، از ساکنان شهر فلوجه خواسته تا پیکارجویان وابسته به القاعده را که در حال حاضر کنترل این شهر را در اختیار دارند، از فلوجه خارج کنند.

آقای مالکی گفته است چنانچه مردم فلوجه "تروریست‌ها" را ازاین شهر بیرون کنند، دیگر این مناطق در معرض درگیرهای مسلحانه خطرناک قرار نخواهد گرفت.

شهر فلوجه که از اهمیت استراتژیکی زیادی برخوردار است روز شنبه (۴ جنوری) به تصرف یک گروه وابسته به شبکه القاعده موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" در آمد.

این شهر تا پیش از خروج نیروهای آمریکایی در دو سال پیش تحت کنترل این نیروها قرار داشت.

در پی تصرف فلوجه توسط پیکارجویان وابسته به القاعده، هزاران نفر از ساکنان این شهر از بیم آتش توپخانه و حملات هوایی ارتش مجبور به فرار شده‌اند.

ایران و آمریکا هر دو به بغداد پیشنهاد کمک نظامی، بدون تامین نیرو داده‌اند.

فلوجه برای بسیاری از عراقی‌ها، به وِیژه عربهای سنی شهری نمادین و سمبل جنگ‌هایی است که میان نیروهای شورشی و نیروهای ائتلاف به حمایت آمریکا در سال ۲۰۰۴ رخ داد.

موج جدید خشونت‌ها در عراق از هفته گذشته و پس از آن شروع شد که نیروهای عراقی اقدام به برچیدن یک کمپ اعتراضی اعراب سنی در شهر رمادی را کردند. در جریان این درگیری ها دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

سنی‌های عراق بیش از یک سال است که در خواست کناره‌گیری نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق را دارند.

سنی‌ها دولت نوری مالکی را به تبعیض علیه اقلیت سنی متهم کرده و می‌گویند که مقررات سخت ضد تروریستی به طور غیرعادلانه ای این اقلیت را هدف قرار داده است.(بی بی سی)