صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراض سراسری در پاکستان در محکومیت کشتار شیعیان

اعتراض سراسری در پاکستان در محکومیت کشتار شیعیان

هزاران پاکستاني در نقاط مختلف آن کشور در تظاهراتي با هدف محکوم‌ کردن کشتار گروهي از شيعيان در يک بمبگذاري در ايالت بلوچستان شرکت کرده‌اند.

در همين حال جمعي از افغانها و هزاره‎هاي شيعه در مقابل سفارت پاکستان در لندن، دست به تجمعي اعتراض آميز زده و از دولت پاکستان خواهان پيگيري اين جنايت شدند.

روز سه‌شنبه گذشته (21 جنوري) نزديک به 30 زائر شيعه که در حال برگشت از ايران بودند بر اثر انفجار بمب در بسي کشته شدند.

چندين زن و کودک در ميان کشته‌شدگان هستند.

اين دومين حمله از اين نوع در ماه جاري ميلادي است. در روز سال‌ نو ميلادي بر اثر يک حمله انتحاري به بسي در نزديکي کويته، مرکز ايالت بلوچستان، سه نفر کشته شدند.

ايالت بلوچستان از جمله مناطقي در پاکستان است که ستيزه‌جويان مخالف دولت در آن فعال هستند. ستيزه جويان ملي‌گراي بلوچ نيز در اين ايالت فعال هستند.

اين منطقه همچنين صحنه خشونتهاي فرقه‌اي و مذهبي بويژه عليه شيعيان هزاره است.

در بسياري از موارد حملات فرقه‌اي و مذهبي در گذشته، گروه تندرو سني مذهب «لشکر جهنگوي» مسئوليت آنها را برعهده گرفته است.روز (چهارشنبه) نيز مقامات دولتي در ايالت بلوچستان پاکستان گفتند که شش پوليس که از يک گردشگر اسپانيايي حفاظت مي‌کردند، در حمله افراد مسلح کشته شدند.براساس گزارشها، پوليس براي اين توريست پس از ورودش به پاکستان از طريق مرز ايران، تدابير امنيتي اتخاذ کرده بود.در اين حمله به اين توريست که در مسير سفرش از دوچرخه استفاده مي‌کرده، آسيب جدي نرسيده است.

هنوز از هويت حمله‌کنندگان اطلاعي در دست نيست.(بي بي سي)