صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حزب حاکم کنگره هند شکست در انتخابات را پذیرفت

حزب حاکم کنگره هند شکست در انتخابات را پذیرفت

با نزدیک شدن زمان اعلام نتیجه رسمی رای‌گیری در انتخابات پارلمانی هند، رسانه های خبری از شکست سنگین حزب حاکم کنگره و پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا خبر می‌دهند.

روز جمعه، (١٦ می)، نتیجه انتخابات لوک سبها - شورای مردمی یا مجلس سفلای پارلمان هند - رسما اعلام می‌شود و براساس نتایج اولیه شمارش آرا، بهاراتیا جاناتا، حزب ملی‌گرای هندو و بزرگترین حزب عضو گروه موسوم به ائتلاف دموکراتیک ملی، توانسته است اکثریت لازم را برای تشکیل دولت بعدی به دست آورد.

تا کنون ارقام غیررسمی متفاوتی در مورد تعداد کرسی‌های متعلق به بهاراتیا جاناتا در پارلمان بعدی منتشر شده اما احتمال می‌رود این حزب و ائتلاف همراه آن بتوانند بین ٢٥٠ تا ٢٩٠ کرسی را کسب کنند.

در این دوره، مجلس سفلای هند ٥٤٣ نماینده انتخابی دارد و برای تشکیل دولت، کسب دست کم ٢٧٢ کرسی لازم است.

نتایج غیررسمی همچنین نشان می‌دهد که حزب کنگره ملی هند، که یک حزب چپ میانه است و از سال ٢٠٠٩ دولت را در اختیار داشته، در این انتخابات شکست سنگینی را متحمل شده و تعداد کرسی‌های ائتلاف متحد پیشرو به رهبری این حزب از حدود دویست و سی کرسی در دوره فعلی، به کمتر از هشتاد کرسی کاهش یافته است.

حزب بهاراتیا جاناتا پس از یک دهه دوری از قدرت توانسته اعتماد رای‌دهنده هندی را کسب کند و با پیروزی چشمگیر در انتخابات، زمام امور را در دست بگیرد.

البته حضور ناریندرا مودی در راس دولت جدید نگرانی‌هایی را در میان جوامع اقلیت هند بویژه جامعه دویست ملیون نفری مسلمان این کشور ایجاد کرده

اما بهاراتیا جاناتا و نزدیکان آقای مودی می‌گویند دولت جدید در خدمت همه مردم هند خواهد بود.

در جریان مبارزات انتخاباتی، اظهارات برخی از نزدیکان و مبلغان انتخایاتی آقای مودی به نگرانی اقلیت‌ها دامن زده بود اما تحلیلگران معتقدند که این اظهارت بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و دولت به رهبری این حزب عاقلانه‌تر با مسایل داخلی و خارجی برخورد خواهد کرد.

نتیجه انتخابات به معنی شکست سنگینی برای حزب کنگره است و این حزب اینک باید بازنگری در سیاست‌ها و حتی سازماندهی خود را مورد توجه قرار دهد تا بتواند اعتماد از دست رفته مردم را باز یابد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، اعضای ستاد مرکزی حزب بهاراتیا جاناتا در دهلی، پایتخت، با برگزاری مراسم دینی هندو، پیشاپیش آماده شرکت در جشن پیروزی در انتخابات و استقبال از دولت آینده به رهبری نرندرا مودی، رهبر حزب، شده‌اند. آقای مودی در جون سال گذشته به رهبری حزب رسید و کسب پیروزی چشمگیر در این انتخابات موفقیت قابل توجهی برای این سیاستمدار شصت و سه ساله هندی است.

در مقابل، شکست سنگین حزب کنگره می‌تواند آینده راهول گاندی، معاون رهبر این حزب را به مخاطره اندازد. راهول گاندی فرزند راجیو گاندی و نوه ایندیرا گاندی، نخست وزیران پیشین هند است که هر دو در عملیات تروریستی جان خود را از دست دادند و مادر ایتالیایی تبار او، سونیا گاندی، رئیس کنونی حزب است اما پیش‌بینی می‌شد که این سمت دیر یا زود به راهول واگذار شود.

محور اصلی مبارزات در انتخابات این دوره پارلمان هند عبارت بود از مشکلات اقتصادی به خصوص تورم، کسری تجارت خارجی، کاهش نرخ برابری روپیه و کمبود سرمایه‌گذاری در صنایع زیربنایی به خصوص راهسازی، برق و آب، و مسایلی مانند فساد اداری و امنیت شهروندان.

دولت حزب کنگره، که منموهان سینگ سمت نخست وزیری آن را برعهده داشت، در ماه‌های منتهی به انتخابات کوشید اقداماتی را جهت سروسامان دادن به اقتصاد هند انجام دهد اما در این زمینه موفقیت چندانی کسب نکرد. در سال‌های اخیر، اقتصاد هند از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اما اخیرا از نرخ رشد آن کاسته شده بود.

انتقال قدرت از حزب کنگره به حزب بهاراتیا جاناتا با استقبال بازارهای ارز و سهام مواجه شده و در آغاز معاملات روز جمعه در بازار بورس بمبئی، شاخص ارزش سهام حدود ٤ درصد رشد کرد و نرخ برابری روپیه در برابر ارزهای معتبر نیز افزایش یافت.(بی بی سی)