صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعلام جنگ رهبران آفریقایی علیه بوکوحرام

اعلام جنگ رهبران آفریقایی علیه بوکوحرام

رهبران چند کشور آفریقایی، که دیروز در نشستی در پاریس به تبادل نظر درباره چگونگی مواجهه با گروه بوکوحرام پرداختند، علیه این گروه "اعلام جنگ" کردند.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهور نایجریا و همتایان او از بنین، کامرون، نیجر و چاد در این نشست شرکت داشتند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه و میزبان این نشست، گفت که بوکوحرام امنیت کل منطقه را تهدید می‌کند و ثابت شده است که با القاعده در ارتباط است.

به گفته آقای اولاند شرکت‌کنندگان این نشست برای "اقدام مشترک جهانی و منطقه‌ای" علیه بوکوحرام توافق کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز که در این نشست حاضر بود، خواهان همکاری نزدیک نیروهای نیجریایی و کامرونی برای مقابله با بوکوحرام شد.

دیروز دست کم دو حمله دیگر نیز در منطقه تحت نفوذ بوکوحرام، در مرز نایجریا و کامرون، رخ داد که تصور می‌شود مسئولیت آنها به عهده این گروه باشد.

در یک حمله ده کارگر راهسازی چینی در شمال کامرون توسط مهاجمان مسلح ربوده شدند.

مهاجمان مسلح به کمپ این کارگران حمله کردند و پس از تبادل آتش با نیروهای امنیتی کارگران را ربودند. گفته می‌شود که یکی از این کارگران کشته شده است.

همچنین بنا به گزارشی دیگر در حمله‌ای جداگانه ١١ نفر در این منطقه و در خاک نایجریا کشته شدند. یکی از اقوام قربانیان گفت یک کودک هم در میان کشته شدگان است.

گروه اسلام‌گرای بوکوحرام، که نام رسمی آن به عربی "جماعة أهل السنة للدعوة والجهاد" است، بیش از یک دهه است که در شمال شرقی نایجریا و شمال کامرون و نیجر فعالیت می‌کند.(بی بی سی)