صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آتش بس سوریه تضمینی برای صلح نیست

آتش بس سوریه تضمینی برای  صلح نیست

سر از ساعت 23:00 پنج شنبه شببه وقت محلي استقرار آتش بس در سرتاسر سوريه اعلام گرديد. با اين حال ترديدهايي در زمينه تداوم و ثبات اين آتش بس و تضمين صلح در اين کشور محسوس اند.
پس از مذاکرات طولاني در عقب درهاي بسته، سرانجام يک سخنگوي اردوي سوريه اعلام کرد: از نيمه شب به بعد در سرتاسر سوريه آتش بس وضع گرديده است؛ به استثناي مواضع «دولت اسلامي» يا داعش و گروه هاي جهادگراي ديگر. رئيس جمهور روسيه ولاديمير پوتين نيز آتش بس در سرتاسر سوريه را تأييد کرد و همزمان نماينده هاي روسيه و ترکيه نيز حمايت خود را از اين آتش بس اعلام نمودند. در صورتي که اين آتش بس به همينگونه رعايت گردد، براي مردم سوريه امکان يک نفس کشيدن را مهيا خواهد کرد. همزمان اين آتش بس نشان مي دهد که روسيه و متحدين اين کشور با چه مؤفقيتي قادر شده اند در رآس آنهايي قرار گيرند که تصميم گيرنده آينده سياسي اين کشور به خاک برابر شده از جنگ مي باشند.
اين آتش بس بيش از همه نتيجه مذاکرات روسيه و دو کشور متحدش، ايران و ترکيه مي باشد. نشستي که قبل از عيد کريسمس در مسکو برگزار گرديد و در آن وزراي خارجه ايران، ترکيه و روسيه با هم ديدار نمودند. در برابر جان کري وزير خارجه ايالات متحده در اين نشست حضور نداشت، زيرا او و سياستمداران ديگر کشورهاي غربي در اين همايش دعوت نگرديده بودند.
همچنان احتمالاً هر سه کشور نيازي به حضور نماينده ايالات متحده در اين نشست و يا هم دست کم همآهنگي با اين کشور را نمي ديدند. (دويچه وله)