صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس سابق اردوی پاکستان رهبری ائتلاف نظامی عربستان را به عهده گرفت

رئیس سابق اردوی پاکستان رهبری ائتلاف نظامی عربستان را به عهده گرفت

جنرال راحل شريف، رئيس سابق اردوي پاکستان به رهبري ائتلاف نظامي عربستان منصوب شد. تحليلگران مي گويند اين مسئله روابط پاکستان با ايران را به خطر مي اندازد؛ به ويژه اين که 39 کشور اين ائتلاف به شدت در جنگ يمن دخيل هستند. خواجه محمد آصف، وزير دفاع پاکستان تاييد کرده است که جنرال راحل شريف فرماندهي «ائتلاف نظامي اسلامي» متشکل از 39 کشور را به دوش گرفته است. اين ائتلاف توسط عربستان سعودي به منظور مقابله با بحران ها در خاورميانه، به ويژه در هم کوبيدن شورشيان حوثي در يمن ايجاد شده است. گفته مي شود شيعيان حوثي از حمايت ايران، برخورداراند.
براي بسياري در پاکستان، جنرال شريف که ماه نوامبر (دو ماه پيش) بازنشسته شد، يک فرمانده لايق اردو بود. او نه تنها عليه تروريست ها اقدام کرد بلکه مصمم به مقابله با فساد در کشورش بود. هواداران جنرال شريف اميدوار بودند که نواز شريف، نخست وزير وظيفه او را تمديد کند.
جنرال شريف، رياست اردوي پاکستان را در سال 2013 از جنرال اشفق پرويز کياني گرفت. مقام کياني به محبوبيت جنرال شريف نبود طوري که روحيه اردوي پاکستان در دوره او پايين و ضعيف بود. پس از قتل اسامه بن لادن، رهبر پيشين القاعده در ماه مي 2011 در شهر ايبِت آباد پاکستان، اردوي پاکستان به شدت زير انتقاد داخلي و بين المللي قرار گرفت. (دويچه وله)