صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر بریتانیا از رابطه با عربستان دفاع کرد

 نخست وزیر بریتانیا  از رابطه با عربستان  دفاع کرد

ترزا مي، نخست وزير بريتانيا، از سفرش به عربستان سعودي دفاع کرده و گفته است که رابطه به اين کشور براي منافع اقتصادي بريتانيا و تامين امنيت آن مفيد است. با توجه به شمار بالاي کشتههاي غيرنظامي حملات ائتلاف سعودي در يمن، دولت بريتانيا براي فروش سلاح به عربستان سعودي مورد انتقاد است. اما ترزا مي ميگويد به جاي فاصله گرفتن و از دور انتقاد کردن، دولت او ترجيح ميدهد که روابطي نزديک داشته باشد تا بتواند دغدغههاي حقوق بشرياش را با مقامهاي سعودي مطرح کند.
جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر بريتانيا، در آستانه سفر خانم مي به عربستان، با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در عربستان و همچنين با اشاره به بحران يمن، خواهان توقف فروش سلاح به عربستان شد و گفت: «تسليحات ساخت بريتانيا در جنگي به کار ميروند که فاجعهاي انساني را رقم زده است.»
ائتلاف سعودي از دو سال پيش با هدف برگرداندن عبد ربه منصور هادي به قدرت، حملاتي را عليه مواضع شبه نظاميان شيعه حوثي و نيروهاي وفادار به علي عبدالله صالح، رئيس جمهور سابق، آغاز کرده است. به غير از کشته شدن هزاران غيرنظامي، سه ميليون نفر از مردم يمن با خطر قحطي و گرسنگي روبرو هستند. (بي بي سي)