صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سوریه محور اصلی گفتگوها در اجلاس گروه هفت

 سوریه محور اصلی گفتگوها در اجلاس گروه هفت

موضوع سوريه و حمله کيمياوي در آن کشور، محور اصلي دستورکار شرکتکنندگان هفت کشور صنعتي جهان موسوم به جي 7 است. اين اجلاس ناوقت ديرزو در آلمان آغاز شد.
براساس گزارشها انتظار ميرود که وزيران خارجه کشورهاي عضو جي 7، در مورد اينکه چگونه بر روسيه فشار بياورند تا اين کشور از حمايت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه دست بردارد، بحث و تبادل نظر خواهند کرد.
همچنين به گفته خبرنگاران با توجه به برخي از پيامهاي متفاوت از سوي آمريکا درباره سوريه، به نظر ميرسد که شرکتکنندگان در نشست ايتاليا خواهان توضيحات آمريکا درباره سياست اين کشور درقبال سوريه باشند.
رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا، روز يکشنبه در سخناني به شدت از مواضع روسيه در قبال سوريه انتقاد کرد.
وزير امور خارجه آمريکا درعين حال پيشتر گفته بود که اولويت اول و استراتژي کشورش در مورد سوريه، شکست دادن داعش است و تعيين سرنوشت بشار اسد به فرايند سياسي و مذاکرات ميان دولت و مخالفان موکول ميشود.
او گفته جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامي (داعش) از نظر او به خوبي پيش ميرود و هرگاه اين جنگ به پايان رسيد، آمريکا تمرکز خود را بر روند مذاکرات جينهوا خواهد گذاشت و تلاش خواهد کرد با همکاري روسيه، به حصول توافقنامه آتش بس ميان دولت اسد و مخالفان مسلحاش کمک کند. (بي بي سي)