صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۵ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عربستان و روسیه توافق محدود کردن تولید نفت را تمدید کردند

عربستان و روسیه توافق محدود کردن تولید نفت را تمدید کردند

خالد الفالح وزير نفت عربستان و الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه، در بيانيه مشترکي گفتند که «به هر قيمتي» سطح مجموع نفت خام ذخيره شده در کشورهاي جهان را، به سطح متوسط پنج ساله باز ميگرداند.
نفت خام ذخيره شده در جهان را ميتوان به عنوان ذخاير استراتژيک مصرف کنندگان عمده تعبير کرد. اين ذخاير در سه سال اخير به دليل ارزان شدن قيمت نفت و بيشتر بودن عرضه از تقاضا، زياد شدهاند. بالا بودن اين ذخاير ميتواند تعادل عرضه و تقاضا را بهم بزند و جلوي گران شدن قيمت نفت را بگيرد.
خالد الفالح، در يک نشست خبري بعد از ديدار با همتاي روسش در پکن گفته است که ميزان نفت خام ذخيره شده در جهان، کاهش يافته است اما نه به حدي که مطلوب صادرکنندگان باشد.
قيمت نفت، بعد از يک دوره طلايي بالاي 100 دالر، کاهش يافته است. عربستان تا پارسال موافق کاهش قيمت نفت بود. استدلال رياض اين بود که ارزان شدن نفت، توليد از ذخاير نامتعارف در آمريکاي شمالي را غير اقتصادي ميکند. عربستان و بسياري از کشورهاي توليد کننده نفت، نفت شيل را خطري براي آينده جايگاه خود در بازار ميدانند.
ادامه افزايش ذخيرههاي استراتژيک
دليل نگراني وزيران نفت عربستان و روسيه، ادامه افزايش حجم ذخاير نفت خام در جهان است. و براي همين هم تمديد توافق پارسال، قابل پيشبيني بود.
براساس تازهترين گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، حجم ذخاير نفت و سوختهاي مايع در جهان، طي سال گذشته ميلادي روزي 400 هزار بشکه در روز افزايش داشته است. برآورد سال جاري هم اضافه شدن روزي 200 هزار بشکه است. اين برآورد ميتواند نشان دهد که قيمت نفت در سطح فعلي حفظ خواهد شد.
نمودار ستوني بالا روند افزايش ذخاير نفت خام در کشورهاي عضو سازمان همکاري و توسعه اقتصادي
( OECD ) را نشان ميدهد. (بي بي سي)