صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت خارجه آلمان از احتمال جنگ تازه در خلیج هشدار داد

 وزارت خارجه آلمان از احتمال جنگ تازه در خلیج هشدار داد

وزير خارجه آلمان مي گويد که پس از قطع روابط عربستان سعودي و ائتلاف حامي اش با قطر، خطر وقوع يک جنگ در اين منطقه متصور است.  بر اساس پيش بيني زيگمار گابريل وزير خارجه آلمان، احتمال مي رود که در کشورهاي خليج بحران گسترش يابد. گابريل در گفتگو با روزنامه «فرانکورتر آلگيماينر سايتونگ» هشدار داد: «خطر آن وجود دارد که جدال موجود به وقوع يک جنگ در اين منطقه بيانجامد». او همچنان گفت که شدت درگيري ميان کشورهاي برادر و همسايه «چشمگير» خواهد بود. گفته مي شود که زيگمار گابريل در چند روز گذشته با همتايان خود از عربستان سعودي، قطر، ترکيه، ايران و کويت به گونه مستقيم و از  طريق تلفُن گفتگو داشته است.
ادامه از ص 1-. او با توجه به ارزيابي تماس هايش افزود: «نظر به گفتگوهايم در اين هفته مي دانم که وضعيت چه قدر جدي است؛ اما بازهم باور دارم که فرصت هاي خوبي هم براي دستيابي به پيشرفت وجود دارند». او به همين دليل علاوه نموده است که گفتگو با طرف هاي منازعه  ضروري پنداشته مي شود.
از چند روز به اين طرف، شدت بحران سياسي در حوزه خليج نسبت به هر زمان ديگر در حال داغ تر شدن است. عربستان سعودي و بسياري دولت هاي عربي همه روابط خود را با قطر قطع کرده اند. پرواز هواپيما به اين کشور متوقف شده و مرزهاي مشترک با قطر نيز مسدود شده اند. کشورهاي که روابط خود با قطر را قطع کرده اند، دولت دوحه را متهم به حمايت از گروه تروريستي موسوم به «دولت اسلامي» و همچنان نزديکي با ايران مي کنند.
دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده روز جمعه گذشته قطر را متهم کرد که از سال هاي طولاني به اين سو حامي مالي افراطگرايان بوده است.
 ترامپ گفت: «با تاسف از چندين سال است که قطر حامي مالي تروريزم است؛ آن هم در سطح بالا».عربستان سعودي، امارات متحده عربي و بحرين از اين موضعگيري دونالد ترامپ استقبال کرده اند.
 خبرگزاري دولتي عربي (SPA ) به نقل از يک مقام شان نوشته است: «مبارزه با تروريزم و افراطگرايي يک گزينه نبوده بلکه يک مکلفيت مي باشد. از سويي هم بحرين از اين موضع گويا «مستحکم» رئيس جمهور ايالات متحده ستايش کرده است. (دويچه وله)