صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عربستان سعودی: فهرست شکایت‌ها را به قطر ارائه می‌دهیم

عربستان سعودی: فهرست شکایت‌ها را به قطر ارائه می‌دهیم

وزير امور خارجه عربستان سعودي گفته است که چهار کشور عربي در حال تهيه فهرستي از شکايات خود از قطر هستند.
عادل جبير، وزير امور خارجه عربستان سعودي که به لندن سفر کرده، به خبرنگاران گفته است چهار کشور عربستان، امارات متحده عربي، بحرين و مصر به زودي اين فهرست را به قطر ارائه خواهند کرد.
به گزارش خبرگزاري رويتر ز، وزير امور خارجه عربستان سعودي به قطر هشدار داده که نميتواند هم روابط خوبي با همسايگان خود داشته باشد و همزمان از افراطگرايي «حمايت» کند. قطر ادعاهاي مطرح شده عليه اين کشور از جمله حمايت و پشتيباني از گروههاي افراطي را رد ميکند.
وزير امور خارجه عربستان سعودي گفته است که آنها «قصد و نيتي براي آسيب زدن به مردم قطر ندارند.»
آقاي جبير گفته است فهرستي که در حال تهيه است، درخواستهاي اين 4 کشور عربي نيست بلکه شکاياتي است که قطر بايد پاسخ دهد و حل کند.
وزير امور خارجه عربستان مشخص نکرده اين «شکايات» چه خواهند بود اما سفير امارات متحده عربي در واشنگتن پيشتر خاطرنشان کرده بود که قطر بايد در حوزههاي «حمايت از تروريسم»، «دخالت در امور داخلي ساير کشورها» و «حملات از طريق تلويزيون الجزيره» پاسخگو باشد.
تلاشهايي براي ميانجيگري براي حل بحران صورت گرفته اما اين تلاشها تا کنون به نتيجهاي نرسيده است. رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا گفته است که سفر از قبل طراحي شده خود به مکزيک را لغو ميکند تا روي کاهش تنشها در منطقه کار کند.
مولود چاوشاوغلو، وزير امور خارجه ترکيه هم به عربستان سعودي سفر کرده و در مکه با ملک سلمان، پادشاه اين کشور در باره بحران قطر ديدار کرده است. ( بي بي سي)