صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار روسیه به آمریکا: هر هواپیمایی در منطقه عملیاتی ما در سوریه هدف تلقی خواهد شد

هشدار روسیه به آمریکا: هر هواپیمایی در منطقه عملیاتی ما در سوریه هدف تلقی خواهد شد

وزارت دفاع روسيه گفته است که اين کشور تحرک هر هواپيما و يا هواپيماي بدون سرنشين را در حريم هوايي سوريه و در جاييکه نيروهاي هوايي آن کشور در حال عمليات هستند را به عنوان هدفي براي حمله تلقي خواهد کرد. مقامات روسيه درادامه هشدار خود تاکيد کردهاند که آنها هماهنگي عملياتي را با آمريکا با هدف جلوگيري از وقوع هرگونه حادثهاي به حالت تعليق در مي آورند.  پيشتر سرگي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، نيز در اظهاراتي گفت که آمريکا بايد به تماميت ارضي سوريه احترام بگذارد و اقدامات يکجانبه را در اين کشور پايان دهد.
اين اظهارات مقامات روسيه در واکنش به سرنگون شدن يک جنگنده نيروي هوايي سوريه توسط يک جنگنده آمريکايي در روز يکشنبه 18جون (28 جوزا) در نزديکي شهر رقه مطرح شده است.
آقاي لاوروف گفت: «همه کشورها بايد به تماميت ارضي سوريه احترام بگذارند و هرگونه عمليات زميني بايد با هماهنگي دولت سوريه صورت گيرد.»
روز يکشنبه پنتاگون اعلام کرد که يک جنگنده مافوق صوت اف-18در يک اقدام «دفاع جمعي» جت سوريه را سرنگون کرد. ارتش سوريه اين اقدام را»حمله شرمآور» خواند و آمريکا را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاري دولتي روسيه سرگي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه اين کشور هم حمله اخير آمريکا را اقدامي «تهاجمي و کمک به تروريستها» توصيف کرده است. آقاي ريابکوف گفت: «اگر اين اقدام، تهاجم نبود، پس چه بود؟ اين اقدام همچنين کمک به تروريستهايي بود که آمريکا وانمود ميکند در حال مبارزه با آنهاست.» مقامات سوري بعد از سرنگون شدن جنگنده اين کشور گفتند: «اين (حمله) زماني انجام شد که ارتش سوريه و متحدانش پيشرفتهاي مشهودي در جنگ با گروه تروريستي داعش داشتند.» مرکز خلافت خودخوانده داعش - شهر رقه - هم اکنون تحت محاصره نيروهاي دموکراتيک سوريه قرار دارد که در تلاشند با حمايت هوايي آمريکا آن را تصرف کنند. ( بي بي سي)