صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در پی هشدار روسیه استرالیا عملیات هوایی در سوریه را به حالت تعلیق درآورد

 در پی هشدار روسیه استرالیا عملیات هوایی در سوریه را  به حالت تعلیق درآورد

در پي سرنگون کردن يک هواپيماي ارتش سوريه توسط جنگندههاي آمريکايي در سوريه، استراليا گفته است که مشارکت در عمليات هوايي ائتلاف در سوريه را به حالت تعليق درآورده است.  وزارت دفاع استراليا در اطلاعيهاي روز سهشنبه، 20 جون (30 جوزا) گفته است که «به عنوان يک اقدام پيشگيرانه، عمليات تهاجمي نيروي دفاعي استراليا در داخل خاک سوريه به طور موقت متوقف شده است.» اين اطلاعيه ميافزايد که استراليا به دقت اوضاع در سوريه را زير نظر دارد و تصميم در مورد از سرگيري عمليات نظامي بر فراز خاک سوريه در وقت مقتضي گرفته خواهد شد.
وزارت دفاع استراليا گفته است که ارتش اين کشور «به طور مرتب امکانات حفاظت از نفرات و تجهيزات خود را مورد بررسي و در صورت لزوم، بازنگري قرار ميدهد.»
روز گذشته، وزارت دفاع روسيه در واکنش به سرنگون شدن يک فروند هواپيماي ارتش سوريه توسط يک جنگنده آمريکايي اعلام کرد که هواپيماهاي ائتلاف بينالمللي به رهبري آمريکا «در غرب رود فرات را اهداف مشروع نظامي» تلقي کرده و «سيستم دفاع ضد هوايي و هواپيماهاي نظامي روسي آنها را ردگيري خواهد کرد.» اين اطلاعيه به احتمال هدفگيري و سرنگوني اين هواپيماها اشارهاي نکرده است.
به گفته منابع نظامي آمريکا، بمبافکن سوري روز يکشنبه و هنگام حمله به مواضع «نيروي دموکراتيک سوريه» متشکل از شبهنظاميان تحت حمايت ايالات متحده در نزديکي رقه هدف حمله جنگنده نيروي دريايي آمريکا قرار گرفت و سرنگون شد. روز سهشنبه، منابع دولتي سوريه گفتند که خلبان هواپيماي سوري نجات يافته و توانسته است خود را به مواضع ارتش اين کشور در نزديکي رقه برساند. نيروي دموکراتيک سوريه عملياتي را در حوالي شهر رقه، مرکز داعش، اجرا کرده و هدف آن پيشروي به مرکز اين شهر و باز پس گيري آن است.

در واکنش به هشدار ارتش روسيه در مورد مقابله با عمليات ائتلاف به رهبري آمريکا در غرب فرات، سخنگوي وزارت ارتش آمريکا گفته است که «ما در سوريه در صدد درگيري با هيچ طرفي به استثناي داعش نيستيم اما در صورتي که نيروهاي خودمان يا متحدانمان مورد تهديد قرار گيرند، در دفاع از خود تعلل نخواهيم ورزيد.»  . ( بي بي سي)