صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشورهای عربی برای لغو تحریم‌ها علیه قطر ۱۳ شرط وضع کردند

کشورهای عربی برای لغو تحریم‌ها علیه قطر ۱۳ شرط وضع کردند

چهار کشور عربي که مناسبات خود با قطر را قطع کرده اند، 13 تقاضا را براي برداشتن تحريمها به اين کشور ارائه کرده اند. مسدود کردن شبکه الجزيره يکي از اين خواست هاي عربستان، امارات متحده عرب، مصر و بحرين است.
انور قرقاش وزير خارجه امارات متحد عرب به خبرگزاري الجزيره گفته است که جمعه شب شماري از اين کشورها با ارائه فهرستي از درخواست هاي مشترک به قطر، از اين کشور خواسته اند که به حمايت تروريست ها فوراً پايان بدهد و براي «افراد مشخصي» امکان فرار و زندگي در قطر را ندهد.
يک تن از نمايندگان اين کشورها به خبرگزاري رويترز گفته است که بستن کامل شبکه خبري الجزيره، محدوديت در مناسبات با ايران، مسدود ساختن پايگاه نظامي ترکيه در قطر و اخراج تمام تروريست هاي جدايي طلب از جمله شرايط متذکره مي باشند. به گفته او قطر ده روز وقت دارد موافقت خود با اين تقاضاها را اعلام کند.
اين فراخوان به صورت مشترک از سوي کشورهاي عربستان سعودي، بحرين، مصر و امارات متحد عرب به قطر ارائه شده است.
در تاريخ پنجم ماه جون سال روان، کشورهاي عربستان سعودي، مصر، بحرين و امارات متحد عرب مناسبات خود را با قطر قطع کرده و همچنان تحريم هايي را نيز عليه اين کشور وضع کردند.
اين کشورها  قطر را متهم به حمايت از تروريسم و افراطگرايي کرده و اين کشور را در انزوا قرار داده اند. قطر اين اتهامات را به صراحت رد کرده است.( دويچه وله)