صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ورود نیروهای جدید ترکیه‌ به پایگاه هوایی العدید قطر

ورود نیروهای جدید ترکیه‌ به پایگاه هوایی العدید قطر

دوحه از ورود گروه جديدي از نيروهاي تقويتي ارتش ترکيه به پايگاه هوايي العديد و پيوستن آنها به نيروهاي موجود در اين پايگاه خبر داد.
به گزارش  خبرگزاري رسمي قطر (قنا)، در حالي که خالد بن محمد العطيه، وزير مشاور قطر در امور دفاعي در آنکارا مذاکراتي با فکري ايشيک، همتاي ترکياش دارد، وزارت دفاع قطر از ورود گروه جديدي از نيروهاي تقويتي ترکيه به پايگاه هوايي العديد جهت پيوستن به نيروهاي موجود در اين پايگاه که از اوايل هفته گذشته تمرينات خود را آغاز کردهاند، خبر داد.
اين وزارتخانه اعلام کرد، نيروهاي جديد پس از ورود پايگاه تمرينات مشترک خود را که در توافقنامههاي دو طرف دوحه آنکارا ذکر شده بود، آغاز کردند. اين تمرينات که پيشتر در توافقنامه دفاع مشترک دو کشور برنامهريزي شده بودند، با هدف افزايش توان دفاعي نيروهاي دو طرف با تمرينات مشترک جهت حمايت از عملياتها براي مبارزه با تروريسم و حفظ امنيت و ثبات در منطقه اجرا ميشوند.
در بحران به وجود آمده ميان قطر و برخي کشورهاي عرب منطقه، ترکيه بارها مخالفت خود را با محاصره اعمال شده عليه قطر اعلام کرد.
رجب طيب اردوغان، رئيسجمهور ترکيه نيز در اين رابطه گفت: فکر نميکنم تحريمها عليه قطر درست باشند، ما به تقويت روابط مان با دوحه ادامه خواهيم داد.
پارلمان ترکيه در تاريخ هفتم ماه جون  پيشنويس قانوني را تصويب کرد که به موجب آن آنکارا اجازه مييابد براساس توافقنامه دو کشور در سال 2014 گروههاي از نيروهاي مسلح خود را در اراضي قطر مستقر کند.
چهار کشور عربستان، امارات، بحرين و مصر ضمن ارائه ليست تروريستي شامل اسامي برخي از چهرهها و موسسههاي قطري و تحريم اين کشور، 13 درخواست را براي حل بحران به وجود آمده مطرح کردند که از جمله آن تعطيلي پايگاه نظامي ترکيه در قطر است.