صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز منطقه مورد ادعای چین پرواز کردند

بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز منطقه مورد ادعای چین پرواز کردند

بمبافکنهاي نيروي هوايي آمريکا بر فراز منطقه ادعايي جمهوري خلق چين در درياي جنوبي چين پرواز کردهاند. روز جمعه، 16 سرطان (7 جولاي) نيروي هوايي آمريکا اعلام کرد که دو فروند بمبافکن اين نيرو بر فراز منطقه ادعايي جمهوري خلق چين واقع در درياي جنوبي چين پرواز کردهاند و هدف از اين اقدام «اعمال حق عبور آزاد از مناطق مشترک بينالمللي» بوده است.
دو فروند هواپيماي بمبافکن از نوع بي-1 لانسر که در اين ماموريت شرکت داشتند براي اجراي تمرينهاي آموزشي با جنگنده هاي نيروي هوايي جاپان به منطقه اعزام شده بودند. اين نخستين تمرين مشترک شبانه نيروي هوايي دو کشور بوده است. پرواز هواپيماهاي آمريکايي بر فراز منطقه مورد ادعاي جمهوري خلق چين در حالي گزارش ميشود که آزمايش موشکي اخير کورياي شمالي باعث افزايش تنش در منطقه شده است.
 روز سهشنبه، ارتش کورياي شمالي اعلام کرد که يک فروند موشک بالستيک دوربرد را آزمايش کرده و دستگاه تبلغاتي آن کشور گفت که اين موشک قادر به حمل کلاهک هستهاي و هدف قرار دادن خاک ايالات متحده است.  منابع نظامي آمريکا آزمايش يک فروند موشک قارهپيماي کورياي شمالي را تاييد کردند و گفتند که بخشي از ايالت آلاسکا در برد اين موشک قرار دارد. در واکنش به اين آزمايش، آمريکا ضمن اجراي مانورهاي مشترک با کورياي جنوبي در خاک آن کشور، از جامعه جهاني خواست تا فشار بيشتري بر کورياي شمالي وارد کند در حاليکه وزير خارجه روسيه، ضمن ابراز ناخرسندي از اين آزمايش موشکي، در مورد استفاده از اين واقعه براي تغيير رژيم در کورياي شمالي هشدار داد و گفت که روسيه با «خفه کردن» اقتصاد کورياي شمالي هم مخالف است.
 درياي چين جنوبي يکي از پر رفت و آمدترين آبراههاي جهان است و هر ساله محمولههاي تجاري به ارزش چند هزار ميليارد دالر با کشتي از اين منطقه عبور ميکند. مقامات آمريکايي گفتهاند که اجراي تمرينهاي نظامي در اين منطقه براي همگان آزاد است و مستلزم کسب مجوز از هيچ دولتي نيست. سخنگوي وزارتخارجه چين اقدام آمريکا را «تهديدي براي امنيت» اين کشور توصيف کرده است. ( بي بي سي)