صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین دیدار رسمی ترامپ و پوتین در هامبورگ

اولین دیدار رسمی ترامپ و پوتین در هامبورگ

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهورهای آمریکا و روسیه برای اولین بار با یکدیگر دیداری رسمی داشتند.
ملاقات آقایان ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس رهبران گروه ۲۰، در هامبورگ آلمان و در حالی برگزار شد که هامبورگ تحت تدابیر امنیتی شدید ۲۰ هزار مامور پولیسی است که برای کنترل ده‌ها هزار معترض در این شهر به کار گرفته شده‌اند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و میزبان نشست، از دیگر رهبران حاضر در هامبورگ خواست برای رسیدن به توافق بر سر مسائل عمده جهان، یعنی تجارت، تغییرات اقلیمی و تامین انرژی، تلاش کنند.
خانم مرکل خطاب به رهبران حاضر در نشست هامبورگ گفت: "ما نماینده دو سوم جمعیت جهان، چهار پنجم تولید ناخالص جهان و سه چهارم تجارت در کل جهان هستیم و طبیعی است آنهایی که اینجا نیستند از ما انتظار داشته باشند در کارمان سخت‌کوش باشیم."
صدراعظم آلمان در حاشیه اجلاس با رئیس جمهور آمریکا دیداری داشته، که به گفته یک سخنگوی دولت آلمان در آن وضعیت کوریای شمالی، خاورمیانه و تنش در شرق اوکراین به بحث گذاشته شده است.
آقای ترامپ علاوه بر دیدار با خانم مرکل، با ولادیمیر پوتین هم ملاقاتی داشته و این دیدار را "مایه افتخار" دانسته است. آقای پوتین هم گفته است که دیدار با آقای ترامپ برای او "مایه خوشوقتی" است.
رئیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی از ملاقات حضوری با همتای آمریکایی‌اش گفت: "صحبت‌های تلفنی اصلا کافی نیست."
با توجه به اتهام‌های مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تشدید فعالیت‌های نظامی کوریای شمالی، ادامه بحران سوریه و مواضع متفاوت آقای ترامپ با دیگر رهبران غربی، ناظران اهمیت ویژه‌ای برای ملاقات او با آقای پوتین قائل هستند.
معترضان در هامبورگ چند خودرو و سطل زباله را به آتش کشیدند و در درگیری با ماموران پولیس اشیایی را به سمت آنها پرت کردند. پولیس آلمان می‌گوید ۱۶۰ نفر از مامورانش در هامبورگ زخمی شده‌اند. ده‌ها نفر از معترضان دستگیر شده‌اند و برای دست کم ۱۵ نفر قرار بازداشت صادر شده است.
یک سخنگوی پلیس شمار معترضان را حدود ۱۰۰ هزار نفر برآورد کرده و گفته است بخش اعظم آنها به طور مسالمت‌آمیزی تظاهرات می‌کردند.

شدت اعتراضات به حدی بوده است که ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهور آمریکا به توصیه پولیس در هتل ماند و ناچار شد برنامه خود را لغو کند. برنامه سخنرانی ولفگانگ شوبله، وزیر دارایی آلمان هم به دلیل مشابهی لغو شد. ( بی بی سی)