صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ نشست سران گروه ۲۰ را موفقیت‌آمیز خواند

ترامپ نشست سران گروه ۲۰ را موفقیت‌آمیز خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان را "بسیار موفقیت‌آمیز" خوانده است .
این سخنان آقای ترامپ پس از آن عنوان شد که در بیانیه پایانی این نشست، کشورهای عضو تصمیم آمریکا را برای خروج از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس تایید کردند .
براساس گزارشها ۱۹ کشور دیگر این نشست در عین حال تاکید کردند که پیمان تغییرات اقلیمی پاریس غیرقابل برگشت است؛ اگرچه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی در این رابطه گفت که تایید این پیمان از سوی ترکیه اکنون با تردیدهایی روبرو است چرا که خروج آمریکا از پیمان پاریس کمکهای دریافتی مورد انتظار کشورهای درحال توسعه را در ارتباط با این پیمان و اجرای آن  با خطراتی مواجه می‌کند .
اختلاف بر سر چگونگی توافق بر سر پیمان تغییرات اقلیمی پاریس صدور اعلامیه پایانی نشست گروه بیست را به بن بست کشانده بود. اما در نهایت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ خبر داد که اقتصادهای بزرگ جهان جز آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و توافق پاریس به توافق رسیده‌اند. به گفته خانم مرکل تمام اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به تعهدات خود در پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند .
بن‌بست مذاکرات گروه ۲۰ عملا این طور شکسته است که دیگر اعضا خروج آمریکا از پیمان پاریس را پذیرفته‌اند .
خانم مرکل گفته است هرچند از تصمیم چندی پیش دونالد ترامپ برای خروج از پیمان پاریس متاسف است، خوشحال است که دیگر اعضای گروه ۲۰ به این پیمان پایبند می‌مانند .
یک ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که به تعهد قبلی باراک اوباما در توافق پاریس متعهد نخواهد بود و از این پیمان کنار می‌کشد . (بی بی سی)