صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قطر قانون ضد ترور را تغییر می‌دهد

قطر قانون ضد ترور را تغییر می‌دهد

قطر در اختلاف با چندين کشور عربي، تغييراتي را در قانون ضد ترور خود اعلام کرد. شيخ تميم بن حمد بن خليفه آل ثاني امير قطر، فرماني را در اين رابطه به امضاء رساند. به اساس اين فرمان دو فهرست «در سطح ملي» با «اسامي افراد و واحد هاي تروريستي» تهيه ميگردد. افرادي که نام شان در يکي از اين فهرستها درج ميگردد، حق اعتراض را مي داشته باشند.  افزون بر آن مفاهيم «تروريست»، «جنايتها و واحدهاي تروريستي» و همچنان «تمويل تروريسم» تعريف ميشوند. پيش از آن ايالات متحده آمريکا توافقنامه اي را در رابطه با همکاري در مبارزه عليه ترور، با قطر عقد کرده بود. مهمترين موضوع در اين توافقنامه خشک ساختن منابع مالي تروريسم است.
مخالفان قطر، يعني عربستان سعودي، بحرين، امارات متحد عربي و مصر، اين توافقات را ناچيز مي خوانند. آنها از توافق ميان واشنگتن و حکومت در دوحه به عنوان يک گام «ناکافي» انتقاد کردند. اين چهار کشور عربي يک هفته پيش اعلام کرده بودند که تعزيرات عليه قطر را زماني لغو ميکنند که اين کشور «تمويل و حمايت تروريسم» را متوقف بسازد.
 چهار کشور مزبور در آغاز ماه جون امسال مناسبات ديپلوماتيک خود با قطر را قطع و تعزيرات ترانسپورتي و تجارتي را عليه اين کشور صحرايي غني از گاز طبيعي وضع کردند. آنها قطر را به حمايت از گروه هاي تروريستي و همچنان مناسبات بسيار نزديک با ايران، رقيب سرسخت عربستان سعودي، متهم ميسازند. قطر در آن زمان يک فهرست حاوي 13 شرط اين کشورها، از جمله بسته کردن رسانه خبري الجزيره را رد کرده بود.
 دليل رسمي اين تعزيرات يک خبري خوانده شده است که گويا خبرگزاري قطر «کيو ان اي» در پايان ماه مي امسال به نشر رسانده بود. در اين خبر از قول شيخ تميم کلمات تحسين آميز در مورد ايران و سازمان تندرو فلسطيني حماس نقل شده بود.
 قطر روز پنجشنبه (20 جولاي 2017) اظهار داشت که اين خبر جعلي توسط يک هکر از امارات متحد عربي در وبسايت خبرگزاري «کيو ان اي» جا داده شده بود. روزنامه امريکايي «واشنگتن پست» قبلاً به روز يکشنبه گذشته، از قول کارمندان استخبارات ايالات متحده امريکا، در مورد اين فرضيه گزارش داده بود.
 شيخ سعود بن عبدالرحمن آل ثاني سفير قطر در برلين اظهار داشت که اين بسيار «نااميد کننده» است که در عقب «نشر اين خبر جعلي» يکي از کشور هاي وضع کننده تعزيرات قرار دارد. او خوستار پايان دادن هرچه سريعتر اين بحران از طريق مذاکره شد. ( دويچه وله)