صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا و گرجستان بزرگترین مانور نظامی خود را آغاز کردند

 آمریکا و گرجستان بزرگترین مانور نظامی خود را آغاز کردند

آمريکا و گرجستان بزرگترين مانور نظامي مشترک خود را آغاز کردهاند. در اين مانور که تا دوازده آگست (21 اسد) ادامه دارد 1600 نيروي آمريکايي و 800 نيروي گرجستان شرکت دارند. چند کشور ديگر از جمله بريتانيا هم در اين مانور آمريکا را همراهي ميکنند. روسيه شديدا مخالف اين مانور نظامي است.  گرجستان که به دنبال عضويت در سازمان کشورهاي پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) است با روسيه روابط شکنندهاي دارد و 9 سال پيش جنگ کوتاهي هم با اين کشور داشت. جنگ گرجستان و روسيه در سال 2008 ميلادي به تصرف جمهوريهاي خودمختار اوستياي جنوبي و آبخازيا توسط روسيه منجر شد.
مانور مشترک آمريکا و گرجستان در حالي برگزار شده که روسيه هم به مناسبت روز نيروي دريايي در اين کشور، يک مانور نظامي دريايي در سنت پترزبورگ برگزار کرده که ولاديمير پويتن، رئيس جمهور اين کشور هم در آن حضور داشته است. 50 ناو و زير دريايي در اين مانور حضور داشتند. آقاي پوتين گفته است: «نيروي دريايي نه تنها به وظايف سنتي خود عمل ميکند بلکه با شايستگي به چالشهاي جديد پاسخ ميدهد.»
لاوان ايزوريا، وزير دفاع گرجستان اين اقدام نظامي را نشانه حمايت اعضاي ناتو از گرجستان خوانده است.  گرجستان اگر چه در ناتو عضويت ندارد اما به صورت داوطلبانه در «نيروي واکنش سريع» مشارکت دارد.  اين نيرو که چند مليتي است ميتواند در صورت نياز به سرعت از طريق دريا، هوا و زمين وارد عمل شود. ( بي بي سي)