صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا به کوریای شمالی: دشمن شما نیستیم ولی مجبوریم واکنش نشان دهیم

آمریکا به کوریای شمالی: دشمن شما نیستیم ولی مجبوریم واکنش نشان دهیم

با بالا گرفتن تنش بر سر برنامه موشکي کورياي شمالي، وزير خارجه آمريکا مي گويد کشورش در پي تغيير رژيم در کورياي شمالي نيست اما مجبور است به آزمايش هاي تهديدآميز موشکي اين کشور واکنش نشان دهد. رکس تيلرسون گفت «ما دشمن شما نيستيم» و افزود که آمريکا در نهايت خواهان ديالوگ با کورياي شمالي است. در همين حال يک سناتور ارشد جمهوري خواه گفته است که دونالد ترامپ، رئيس جمهور اين کشور، شروع جنگ با کورياي شمالي را بررسي مي کند. تصور مي شود دو موشکي که پيونگ يانگ اخيرا آزمايش کرده مي تواند به ساحل غربي آمريکا و وراي آن برسد.
آقاي تيلرسون گفت: «ما در پي تغيير رژيم نيستيم، ما در پي فروپاشي رژيم نيستيم، ما در پي اتحاد سريع تر در شبه جزيره کوريا نيستيم، ما دنبال بهانه اي براي اعزام ارتش به شمال مدار 38 درجه شمالي (مرز دو کوريا پيش از جنگ) نيستيم.»
«ما دشمن شما نيستيم، تهديدي عليه شما نيستيم، اما شما تهديدي غيرقابل قبول متوجه ما مي کنيد و ما مجبوريم پاسخ دهيم.»
آزمايش روز جمعه يک موشک بالستيک قاره پيما (آي سي بي ام) آخرين مورد از سرپيچي اين کشور از ممنوعيت اعمال شده توسط سازمان ملل بود.
آقاي ترامپ مکررا از چين که با کورياي شمالي مرز مشترک دارد و بزرگترين شريک تجاري اين کشور است انتقاد کرده که به اندازه کافي براي جلوگيري از برنامه تسليحاتي پيونگ يانگ تلاش نمي کند.

با اين حال آقاي تيلرسون با لحني ديپلماتيک تر گفت که «فقط کورياي شمالي مسئول اين وضع است.» او افزود: «اما ما بر اين باوريم که چين رابطه اي ويژه و منحصر به فرد دارد، که ناشي از فعاليت قابل توجه اقتصادي است، و با استفاده از آن مي تواند به صورتي بر رژيم کورياي شمالي اثر بگذارد که ديگران نمي توانند.»( بي بي سي)