صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین خواهان توقف آزمایش‌های نظامی کوریای شمالی شد

چین خواهان توقف آزمایش‌های نظامی کوریای شمالی شد

وزير خارجه چين در ملاقات با همتايش از کورياي شمالي گفته است که اين کشور بايد به آزمايشهاي موشکي و هستهاي خود پايان دهد. وانگ يي، وزير خارجه چين چند ساعت پس از تصويب تحريمهاي جديد شوراي امنيت سازمان ملل، با ري يونگ هو، از کورياي شمالي ديدار کرده است. وزير خارجه چين به خبرنگاران گفت در اين ديدار گفته است «به نفع کورياي شمالي است که تصميم درست و هوشمندانهاي بگيرد.» آقاي وانگ درباره پاسخ وزير خارجه کورياي شمالي به اين درخواست توضيحي نداد. چين بزرگترين شريک تجاري کورياي شمالي است و پيش از اين دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، از شي جين پينگ، رئيس جمهور چين، براي تحت فشار نگذاشتن کورياي شمالي انتقاد کرده است.
کورياي شمالي از محل صادرات ذغال سنگ و مواد معدني به چين سالانه حدود سه ميليارد دلار درآمد دارد. دونالد ترامپ ميگويد تحريمهاي جديد حدود يک ميليارد دالر به درآمد صادراتي کورياي شمالي ضربه ميزنند.
وزير خارجه چين ميگويد هرچند وضع تحريمهاي جديد لازم بوده، اما تحريم کورياي شمالي «هدف نهايي» نيست و بايد به مذاکره با اين کشور پرداخت. او پس از ملاقات با وزير کورياي شمالي گفت که از اين کشور خواسته که خويشتنداري کند و با ادامه آزمايشهاي موشکي و هستهاي جامعه جهاني را به واکنش بيشتر واندارد.
چين همچنين با اشاره به «بحراني» بودن موقعيت از آمريکا و کورياي شمالي هم خواست که به تنشها دامن نزنند.
وزير خارجه چين در حاشيه نشست اتحاديه کشورهاي جنوب شرق آسيا (آسهآن) در مانيل، پايتخت فيليپين، با همتاي کورياي شمالياش ديدار کرد. به جز مقامهاي کشورهاي عضو آسهآن، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا نيز به مانيل سفر کرده است. آقاي تيلرسون به تازگي گفته است که آمريکا به دنبال براندازي حکومت کورياي شمالي نيست، اما آزمايشهاي موشکي اين کشور را به چشم تهديدي غيرقابلقبول ميبيند. ( بي بي سي)