صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پاپ در کلمبيا خشونت عليه زنان را محکوم کرد

پاپ در کلمبيا خشونت عليه زنان را محکوم کرد

پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليکهاي جهان در ديدار از کلمبيا خطاب به جمعيت زيادي که گرد آمده بود «خشونت کلامي و جسمي نسبت به زنان» را محکوم کرد و خواستار «احترام» به زنان شد.  او نخستين پاپي است که پس از سه دهه از اين کشور ديدار ميکند. ژان پل دوم، پاپ سابق، در سال 1986 از کلمبيا ديدار کرد.  پاپ فرانسيس گفت در انجيل از قدرت و نفوذ زنان تجليل شده است.
او از افرادي که در اين گردهمآيي حضور داشتند، پرسيد: «چه تعداد از زنان در سکوت و به تنهايي استقامت به خرج دادهاند؟» پاپ فرانسيس همچنين در ديدار پنج روزه خود از کلمبيا از روند صلح در اين کشور حمايت کرد.
دولت کلمبيا با گروه شورشي فارک (ارتش انقلابي کلمبيا) توافق صلحي را به امضا رساند که به معني پايان 5 دهه درگيري مسلحانه بين دولت و اين گروه انقلابي است.
مراسم سخنراني پاپ که با تشويق مکرر مخاطبان بارها قطع شد، روز جمعه در فضاي باز برگزار شد. او در سخنراني خود گفت که جوامع بسياري «هنوز تحت تاثير رسوم مردسالارانه و مليگرايي افراطي هستند.»
جامعه کلمبيا اين روزها آماده ميشود تا اعضاي گروه چپگراي فارک را ميان خود بپذيرد، در اين رابطه پاپ بر لزوم سازش و بخشايش بعد از دههها جنگ خونين داخلي تاکيد کرد. صدها نفر از قربانيان جنگ داخلي نيز در اين گردهمآيي شرکت کردند.
پاپ فرانسيس در زمان موعظه خود، به دو کشيشي اشاره کرد که در زد و خوردها کشته شدند و براي آنها طلب آمرزش کرد. او گفت روند صلح نيازمند سازش است.
توافق صلح ابتدا در رايگيري عمومي 2016 رد شد. چند هفته بعد فارک و دولت توافقي انجام دادند که اين بار به جاي اينکه به راي عمومي گذاشته شود، به کنگره اين کشور تسليم شد و کنگره توافق صلح را تصويب کرد.
رئيس جمهور کلمبيا در اين رابطه گفته بود توافق جديد بهتر از توافق قبلي است و بسياري از نگرانيهاي موجود درباره توافق قبلي در آن برطرف شده است.
مخالفان توافق قبلي ميگفتند در آن به فارک امتيازات زيادي داده شده بود. با توافق جديد، گروه فارک تعهدات بيشتري دارد و از جمله بايد داراييهايش را اعلام کرده و به دولت تحويل دهد تا از آنها براي پرداخت غرامت به قربانيان درگيريها استفاده شود. آنها همچنين بايد اطلاعات جامعي را درباره هر گونه مداخله احتمالي در قاچاق مواد مخدر و کوکائين در اختيار دولت بگذارند.  ( بي بي سي)