صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بنگلادش خروج آوارگان روهينگيا از اردوگاه را ممنوع کرد

بنگلادش خروج آوارگان روهينگيا از اردوگاه را ممنوع کرد

پوليس بنگلادش جابهجايي بيش از 400 هزار پناهجوي مسلمان را که از ميانمار به کشور همسايه فرار کردهاند، محدود کرده است.
بر اساس اطلاعيه پوليس آنها ديگر حق ندارند به خانه دوستان و اقوام خود بروند و فقط اجازه دارند در اردوگاههايي بمانند که دولت بنگلادش براي آنان در نظر گرفته است.
نزديک به چهارصد هزار آواره روهينگيا در سه هفته گذشته از عمليات سرکوبگرانه ارتش ميانمار به مناطق مرزي داخل بنگلادش گريختهاند و در شرايط ناگواري به سر ميبرند.
پوليس به وسايل نقليه عمومي دستور داده که از جابهجايي پناهجويان مسلمان خودداري کنند و مالکان خانه خود را به پناهجويان اجاره ندهند.
به نظر ميآيد که بنگلادش نگران جذب اين پناهجويان در محلههاي کشور ميزبان است و تاکيد دارد آنها را در اردوگاههايي که خود ساخته، محدود نگه دارد تا بازگشت آنان به ميانمار سادهتر شود.
مقامهاي بنگلادش منطقه اي را براي اردوگاه جديد بزرگ پناهندگان آماده مي کنند که انتظار مي رود بيش از 80 هزار خانواده روهينگيا در آن پناه داده شوند.
آن ها در نظر دارند اين اردوگاه جديد با مساحت حدود 8 کيلومتر مربع را تا آخر ماه جاري ميلادي، يعني تا دو هفته ديگر، آماده کنند.
قرار است نهاد هاي سازمان ملل متحد و سازمان هاي ديگر امدادگر در جا به جايي اين پناهندگان به دولت بنگلادش کمک کنند.  دولت بنگلادش به دليل آنچه «نقض حريم هوايي» خوانده، به طور رسمي به ميانمار اعتراض کرده است. بنگلادش مدعي شده که هفته گذشته، هوا پيماهاي بيسرنشين و هليکوپترهاي نظامي ميانمار سه روز حريم هوايي اين کشور را نقض کردهاند. ادعايي که ميانمار رد ميکند. ( بي بي سي)