صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داعش از هشتاد درصد رقه بیرون رانده شده

 داعش از هشتاد درصد رقه بیرون رانده شده

بر اساس گزارشها از سوریه، نیروهای مورد حمایت آمریکا و دولتهای غربی در این منطقه میگویند موفق شدهاند ۸۰ درصد این شهر را به کنترل خود درآورند.
شهر رقه در کرانه رودخانه فرات در شمال شرق سوریه واقع است و مقر اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه محسوب میشود.
 به همین دلیل از رقه با عنوان مرکز اداری یا «پایتخت دولت اسلامی» نام برده میشود. گفته شده که نیروهای داعش در طی ۴۸ ساعت گذشته از بسیاری از نواحی این شهر خارج شدهاند.   نیروهای شبه نظامی کرد و عرب در عملیات رقه از حمایت نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند.  به گفته آنها پس از هفتهها درگیری و عملیات در این منطقه، اکنون تلاش آنها برای کنترل کامل این شهر وارد مرحله نهایی شده است.  کمی پیش از دو ماه پیش در اواخر ماه جون و پس از هفتهها درگیری، نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلافی با محوریت کردها و با حمایت آمریکا هستند، اعلام کردند که محاصره نیروهای داعش در رقه را کامل کردند. آنها سپس اعلام کردند که توانستهاند به داخل رقه نفوذ کنند.   نیروهای دموکراتیک سوریه گروهی متشکل از شبهنظامیان کرد، عرب و سایر اقوام و مذاهب سوریه است و هدف خود را آزادسازی سوریه و استقرار یک نظام دموکراتیک لائیک در این کشور به منظور تامین حقوق تمامی اقوام و گروههای ساکن سوریه اعلام کرده است. شهر رقه در سال ٢٠١٤ میلادی به تصرف داعش درآمد و پس از اعلام تشکیل «دولت اسلامی» در جون آن سال، از این شهر به عنوان مرکز یا «پایتخت» دولت اسلامی نام برده شده است.
بعضی از هولناکترین اقدامات داعش از جمله مجازاتهای مخالفان و متخلفان در این شهر روی داده و فیلم های آن توسط این گروه منتشر شده است. ( بی بی سی)