صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: زبان تهدید را برنمی‌تابیم

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: زبان تهدید را برنمی‌تابیم

حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران در نطق خود ديروز چهارشنبه 29 سنبله (20 سپتمبر) در هفتاد و دومين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل گفت ايران هيچ تهديدي را نميپذيرد.
او گفت: «سلاح هاي مرگبار صادراتي زيبا نيست صلح زيباست. ما ظلم را نمي پسنديم و از مظلوم دفاع مي کنيم. ما تهديد نميکنيم و تهديد را از جانب هيچ کس نمي پذيريم. ما زبان تهديد را بر نمي تابيم. ما حامي مذاکره ايم از موضع برابر و متقابل.»
رئيس جمهوري ايران به توافق هستهاي ايران با قدرتهاي بزرگ جهاني هم اشاره کرد و گفت: «برجام سندي بينالمللي است.»
او گفت است: «برجام حاصل بيش از دو سال مذاکرات فشرده است که نتيجه آن، مورد حمايت شورای امنیت ملل متحد، و جامعه جهانی قرار گرفت و به صورت بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در آمد. برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت، و متعلق به کل جامعه بینالمللی است.»
در بخش دیگری از سخنانش آقای روحانی گفت: «به صراحت اعلام میکنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. اگر این توافق به دست نااهلان عرصه سیاست از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد.»
آقای روحانی به سخنان تند دونالد ترامپ در این مجمع هم اشاره کرد و این اظهارات را «دور از شان» سازمان ملل دانست.
درست یک روز قبل دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل امضای توافق هستهای با ایران را مایه «شرمساری» آمریکا خوانده بود.
آقای ترامپ روز سهشنبه (۱۹ سپتمبر - ۲۸ سنبله) در حضور رهبران بسیاری از کشورهای جهان گفت: «نمیتواند اجازه دهد این «رژیم جنایتکار» به فعالیتهای بیثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید».»
حسن روحانی در سخنرانی خود گفت: «دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دالر از داراییهای ملت خود و ملتهای منطقه به جای آنکه به ثبات و امنیت کمک کند موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطیگری شده است.» رئیس جمهور ایران همچنین گفت: «نقض برجام از سوی دیگران نخواهد توانست جمهوری اسلامی را از مسیر پیشرفت بازدارد. دولت جدید آمریکا با پیمان شکنی اعتبار خود را می شکند و اعتماد ملت ها را از دست می دهد.» ( بی بی سی)