صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار اردوغان: ترکیه مرز خود را با عراق می‌بندد

هشدار اردوغان: ترکیه مرز خود را با عراق می‌بندد

هم‌زمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که مرزهای کشورش با عراق را می‌بندند .
رئیس جمهور ترکیه در سخنانی در انقره، پایتخت، و همزمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، گفت که ترکیه مرزهایش در شمال عراق را می‌بندد و همچنین به کردستان عراق هشدار داد که مسیر صادرات نفت این منطقه به کشورهای دیگر را نیز خواهد بست .
به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای اردوغان در سخنان خود این همه‌پرسی را "غیر مشروع" نامید و افزود: "بعد از این (همه‌پرسی) ببینیم که آنها (کردها) به کی نفت می‌فروشند. شیر لوله‌های (نفت) دست ماست. وقتی ما آنها را ببندیم، همه چیز تمام می‌شود ."
مقامات ترکیه از ابتدا مخالف برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق بوده‌اند و حفاظت از تمامیت ارضی عراق را یکی از اصول سیاست خارجی ترکیه خوانده‌اند .
چند روز پیش ترکیه نیز مانوری نظامی را در مرز مشترک با کردستان عراق برگزار کرد .
در تازه‌ترین واکنش‌ها به این همه‌پرسی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بر "تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در عراق" تاکید کرده است .
آقای قاسمی دیروز دوشنبه ۲۵ سپتمبر (۳ میزان) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران تاکید کرد که "هر اقدامی مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی دولت عراق اقدامی نابه‌جا و غلط است و می‌تواند منجر به برخی تحولات و اتفاقاتی باشد که همه مردم منطقه و به خصوص بیش از همه مردم کرد را که همواره خیرخواه آنها بوده‌ایم و در زمینه کمک به آنها حرکت کرده‌ایم، را تحت تاثیر قرار دهد ."
ایران با دولت عراق روابط نزدیکی دارد و دیروز اعلام کرد که مرز هوایی خود با کردستان عراق را بسته است .
آقای قاسمی در همین رابطه گفت که ایران "به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی اقلیم کردستان بسته است ."
در پاسخ به این واکنش‌ها و نگرانی‌ها مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، روز یکشنبه در اظهاراتی نگرانی کشورهای همسایه، ترکیه و ایران، را در این مورد که همه‌پرسی باعث بی ثباتی منطقه می‌شود، رد کرد. او گفت که ما خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه و ایران هستیم. رئیس اقلیم کردستان عراق افزود ما به جامعه بین‌المللی ثابت می‌کنیم که تهدیدی برای ثبات منطقه نخواهیم بود . ( بی بی سی)