صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: ترکیه، ایران و عراق صدور نفت کردستان عراق را قطع می‌کنند

 اردوغان: ترکیه، ایران و عراق صدور نفت کردستان عراق را قطع می‌کنند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اقدام ترکیه، عراق و ایران برای مسدود کردن صدور نفت کردستان عراق به خارج سخن گفته است. آقای اردوغان گفته است که سه کشور ترکیه، عراق و ایران اقدامات لازم را در واکنش به استقلال کردستان عراق در دست بررسی دارند.
وی افزوده که این سه کشور «یک مکانیسم سهجانبه را ایجاد خواهند کرد و در مورد قطع صدور نفت دولت محلی کردستان عراق تصمیم خواهند گرفت.» در حال حاضر، نفت اقلیم خودگردان کردستان عراق از طریق خط لوله احداث شده در خاک ترکیه به بندر جیهان منتقل و در این بندر بارگیری میشود.
با وجود مخالفت دولت مرکزی عراق و دولتهای ایران و ترکیه و ابراز نارضایی ایالات متحده، دولت محلی اقلیم کردستان عراق روز ۲۵ سپتمبر (۳ میزان) همهپرسی جدایی از عراق را برگزار و اعلام کرد که اکثریت قابل توجه شرکتکنندگان در همهپرسی به استقلال کردستان و تشکیل یک کشور مستقل کرد رای دادهاند.
آقای اردوغان به خصوص از برگزاری همهپرسی در منطقه نفت خیز کرکوک انتقاد کرده و گفته است این اقدام به معنی انضمام کرکوک به خاک کردستان است. رئیس جمهوری ترکیه گفته است که همهپرسی صورت گرفته مورد قبول نیست و کشوری که براساس نتیجه این همهپرسی تشکیل شود «هیچ مشروعیتی ندارد.»
ترکیه، ایران و عراق تهدید کرده‌‌اند که هرگاه دولت خودگردان اقلیم کردستان برای جدایی این منطقه از خاک عراق اقدام کند، این منطقه را هدف تحریم اقتصادی قرار خواهند داد. یکی از واکنشهای این سه کشور برگزاری مانورهای مشترک در نزدیکی مرزهای کردستان بوده است.
روز چهارشنبه هفته گذشته رئیس جمهوری ترکیه به تهران رفت و با حسن روحانی، رئیس جمهوری، و آیتالله علی خامنهای،رهبر جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد. آیتالله خامنهای در این دیدار همهپرسی کردستان را «خیانت به منطقه» خواند.
در پایان این دیدار، دو طرف در بیانیه مشترکی از موضع دولت عراق حمایت کردند و از مقامات کرد خواستند از هر اقدام مغایر قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق خودداری ورزند.  ( بی بی سی)