صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان می‌دهد

 آمریکا  سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان می‌دهد

طی قراردادی ۱۵ میلیارد دالری، آمریکا سامانه ضدموشکی پیشرفته تاد به عربستان سعودی فروخته است. یکی از علل خریداری این تسلیحات از سوی عربستان، کسب آمادگی دفاعی در برابر برنامه موشکی ایران عنوان شده است.
وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (ششم اکتوبر) ضمن تایید خبر عقد این قرارداد تسلیحاتی آن را در راستای سیاستهای امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است. وزارت خارجه همچنین تصریح کرده است که واگذاری این سامانه ضدموشک بالستیک سیستم دفاعی عربستان و امنیت در حوزه خلیج فارس را در برابر تهدیدهای منطقهای از جمله ایران تقویت خواهد کرد.
 اعلام رسمی این قرارداد تسلیحاتی تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که عربستان از روسیه تسلیحات جدید پدافند هوایی خریداری کرد.
این قرارداد تسلیحاتی ۱۵ میلیارد دالری همچنین تنها یک روز پس از اعطای جایزه صلح نوبل به یک نهاد غیردولتی برای ریشهکنی تسلیحات هستهای علنی شد.
در همین حال، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، میگوید فروش این سامانه ضدموشکی تاد به ریاض، موجب برهم خوردن توازن قوای تسلیجاتی در منطقه نخواهد شد.
آمریکا سامانه ضدموشکی تاد که میتواند موشکهای قاره پیما را هدف قرار دهد را همچنان در اختیار کوریایجنوبی قرار داده است تا این کشور را در برابر تهدید حمله موشکی پیونگیانگ به سئول، مجهز کند.
با وجود این، بسیاری در کوریای جنوبی استقرار این سامانه موشکی را مورد انتقاد قرار دادهاند و میگویند محل استقرار این تجهیزات خود میتواند یک هدف بالقوه برای حملات نظامی محسوب شود و بدین وسیله جان ساکنان مناطق اطراف آن را به خطر بیاندازد.
چین هم با استقرار این سامانههای موشکی در شبه جزیره کوریا مخالفت کرده و میگوید آمدن آنها به منطقه توازن امنیتی را در منطقه به هم زده است.
سامانه موشکی تاد چیست؟
تاد قادر است موشکهای بالستیک کوتاهبرد و میانبرد را در مرحله ابتدایی پرتاب هدف قرار دهد و مجهز به تکنولوژی تعقیب جنبشی است و میتواند کلاهک جنگی موشک را هم منهدم کند و همچنین میتواند تا ارتفاع ۱۵۰-۲۰۰ کیلومتر بالا برود. آمریکا این سامانهها را پس از تهدید کوریای شمالی به هدف قرار دادن خاک ایالات متحده به گوآم و هاوایی هم ارسال کرد.  این سامانه همچنین قادر است موشک بالستیک را در ارتفاع بالا و فراتر از جو زمین منهدم کند که به ویژه در صورت هستهای بودن کلاهک موشک بالستیک، بسیار کارایی خواهد داشت.
سامانه موشکی تاد را گروه تسلیحات سازی لاکهید مارتین آمریکا ساخته است. ( بی بی سی)